Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

Sofraların vazgeçilmez zeytinyağlılarının başında gelen bir tarif veriyorum sizlere. Tabi ki de barbunya tarifi. Özellikle yazın çok sık yapılır ve afiyetle yenir. Hatta yazdan kış için buzluğa bolca konur. Bugün sizlere güzel bir zeytinyağlı barbunya tarifi veriyorum. Umarım dener ve beğenirsiniz.

MALZEMELERİ:
Yarım kg. barbunya
1 tane büyük boy patates
1-2 tane havuç
1 tane kuru soğan
1-2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı salça
Zeytinyağı
1 tane kesme şeker
Tuz
zeytinyagli barbunya
YAPILIŞI:
Barbunyalarımızı bir güzel ayıklıyoruz. Ardından tencereye alıyoruz ve üzerini geçecek kadar su ilave ediyoruz ve ocağımızı açıyoruz. Haşlanmaları üzere bırakıyoruz. Tam yumuşatmayın. Çünkü yemeği yaparken de pişecekler.

Bu arada patatesimizi soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğruyoruz. Havucumuzu da soyduktan sonra onu da küp küp doğruyoruz. İkisini de suya koyuyoruz. Soğanımızı soyuyoruz ve yemeklik doğruyoruz. Sarımsaklarımızı da soyup, ince ince doğruyoruz veya bütün olarak da kullanabilirsiniz.

Barbunyalarımız hafif yumuşayınca altını kapatıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Tenceremize yağımızı alıyoruz ve soğanımızı koyup, kavuruyoruz. Ardından havuçları da ekleyerek, kavurmaya devam ediyoruz.

Havuçtan sonra patateslerimizi katıyoruz. Birkaç dakika sonra salçamızı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Süzdüğümüz barbunyaları katıyoruz. Sarımsaklarımızı atıyoruz ve çok karıştırmadan üzerini geçecek kadar sıcak su ekliyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz.

Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynadıktan sona kısık ateşte malzemelerimiz yumuşayana kadar pişiriyoruz. Kontrollü pişirin, su az gelirse sıcak su ekleyebilirsiniz.

Piştikten sonra ılık veya soğuk olarak servise sunabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.