Sicilya Istakoz Çorbası

02.01.2014
2.405
Sicilya Istakoz Çorbası

Sicilya Istakoz Çorbası

İnsanları büyülemek isterseniz bu çorbayı yapın. Istakozun pahalı olduğunu biliyorum ama özel bir etkinlik için kesenin ağzını açmaya değecektir. Marketten pişirilmiş ya da ölü ıstakoz almayın – canlılarına ulaşmanız gerekecek. Günümüzde süpermarketlerde bile canlı ıstakoz bulabilirsiniz, bulamazsanız gidip mağaza müdürüyle konuşun! Bu çorbayı aynı zamanda taze karides, Norveç ıstakozu ya da yengeçle de yapabilirsiniz. Piei hamurunun yapımı çok kolaydır ama bunun yerine ezilmiş kuru lazanya ya da dövülmüş spagetti de kullanabilirsiniz.

Bu yemekte tarçın ve badem kullanımıyla ilgili olarak Sicilya civarındaki Kgadi Adaları’ndan ilham aldıklarına eminim. Tunus’un yakınlarındaki bu adalar Arap vc Yunan istilalarından etkilenmişler.

Malzemeleri:- 150 dövülmüş kuru lazanya
– 2 Kilogram ıstakoz
– Zeytinyağı
– Beyaz kuru soğan
– 6 diş sarımsak
– 1 adet havuç
– 1 çubuk tarçın
– 1 adet kuru kırmızı biber (ufalayın)
– 1 çay kaşığı rezene tohumu
– 2 adet Domates
– Konserve veya normal 400 gram armut
– Yeteri kadar tuz ve karabiber


Sponsorlu BaglantilarSicilya Istakoz Çorbası

Yapılışı: Makarna hamurunu hazırlayıp picilere bölün. Kuru makarna kullanıyorsanız kınp çorbaya katmanız yeterli. Öncelikle buyuk bir tencere alııı ve kısık ateşe koyun. Canlı ıstakozlar için en iyi ve cn adil yöntem, keskin bir bıçak almak ve başlarının tepesine yerleştirip gözlerinin ortasından kesmektir, isterseniz üzerlerine bir havlu ya da gazete kâğıdı örtüp yanm saat öncesinden buzdolabına koyabilirsiniz – bu onları yorgun ve rahatlamış hale getirir. Istakozu öldürdükten sonra kafasını koparıp kuyruğundan ayırın. Bu işlemi iki ıstakoza da uygulayın ve kuyruklarım kıskaçlarıyla birlikte bir kenara koyun. Istakozların kafalarım açın gözlere yakın
gri mide keseleri var bu kısmı temizleyin ve atın.

Sonrasında tek yapmanız gereken kafaları parçalara ayırıp tüm eti kısmı almak olacak.
Birkaç damla zeytinyağını sıcak tencereye döküp kafa parçalarım ve ıstakoz ayaklarını içine atın. Bu noktada ısıyı yükseltebilirsiniz. Soğan, sarımsak, havuç, tarçın çubuğu, acı biber ve rezene tohumlarım ekleyin. Yaklaşık 15 dakika boyunca malzemeleri karıştırıp pişirmeye devam eclin – soğanların pembeleşmesine ama yanmamasına dikkat edin, l’ava çok ısınırsa içine bir miktar su ilave edin.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.