Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi

Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi

Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi

bulgur, pirince göre çok daha besleyici ve çok daha doyurucu bir besindir. Bu yüzden ne kadar pirinç pilavına düşkün olsak da bulguru tercih etmekte fayda vardır. Bulgur pilavını da genellikle domates ve biberli yaparız. Ama çok daha pratik bir bulgur pilavı tarifi var ki hemen yapılıyor. Hemen hemen her türlü yemek ile de çok güzel gidiyor.

MALZEMELERİ:

1 bardak pilavlık bulgur

1 çay bardağı şehriye

Sıvı yağ

Tuz

1,5-2 bardak sıcak su

sehriyeli bulgur pilavi

YAPILIŞI:
Öncelikle tencereye sıvı yağımızı koyuyoruz. Ocağımızı yakıyoruz ve şehriyelerimizi atıp, kavuruyoruz. İstediğimiz rengi lana kadar kavurmaya devam ediyoruz.

Daha sonra bulgurumuzu da ilave edip, kavurmaya devam ediyoruz. Ardından suyumuzu ısıtıyoruz ve tencereye ekliyoruz. Bulgurunuzun cinsine göre 1,5 veya 2 bardak su yazdım. Hangisini kaldırırsa… Üzerini geçmesi yeterli.

Daha sonra tuzunu ayarlıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağı kısık konuma getiriyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

Suyunu çektikten sonra şöyle bir kere karıştırıyoruz ve tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt seriyoruz. Bu şekilde demlenmesini sağlıyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.