Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

Döğme, bulgur veya pirinç pilavı ile bu kaburga dolmasını yapabilirsiniz. Ben orjinal tarifi bozulmasın diye döğme olarak verdim fakat evimde pirinç ile yaparak tüketirim.

Malzemeleri:

1.5 kg üzerindeki eti alınmamış kuzu kaburgası,

Yeteri kadar tuz,

5 adet kuru soğan,

2 bardağı döğme,

1/2 yemek kaşığı biber salçası,

1 yemek kaşığı ayçiçekyağı,

1/3 demet maydanoz,

taze çekilmiş karabiber,

1 çay kaşığı. kırmızı pul biber,

10 su bardağı su.

kaburga-dolmasi

Yapılışı:

1. Kaburganın kemik ile eti arasındaki kısma, bir fileto bıçağı ile küçük darbeler atarak cep gibi açın.Yıkayıp, iyice süzülmeye bırakın. içini tuzlayın. Soğanları ince ince dilimleyip, halkalarına ayırın. Tuzlayarak biraz ovun. Maydanozu ince ince kıyın.

2. Bir kapla soğan, maydanoz, salça, yağ, ve biberleri karıştırın. Hazırladığınız bu soğanlı içi. kaburgada açtığınız boşluğa doldurun. Bir iğne iplik alıp, bu kısmı iyice gerdirerek ve harcı tamamen içeride bırakarak, bir uçtan diğer uca. sıkıca dikip, kapatın.

3. Kaburgayı genişçe bir tencereye yerleştirip, suyu ilave edin. Tuzunu ayarlayıp bir taşım kaynatın. Kapağını kapatıp, orta ateşte yaklaşık l
saat pişirin.

4. Pişen kaburgayı başka bir kaba alıp. sıcak tutun. Kaynamakta olan suya döğmeyi salıp, kapağını kapatın. Suyun tamamını çekip, iyice yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 1 saat pişirin. Kaburgayı kemiklerinden ayırıp yanında döğme pilavı ile servis yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.