Çiriş Otu Salatası

14.12.2014
4.792
Çiriş Otu Salatası

Çiriş Otu Salatası

Kiriş otu, kısacık bir pırasaya benzer, kendine has kokusu olan bir ot. Doğu Anadolulular “çiriş” veya “gullik” derler. Doğu insanı çok sever; baharın habercisi olarak görür.

Malzemeleri:

500 gr kiriş otu (çiriş, gullik)

4 adet domates

3 diş sarımsak

2 kahve fincanı zeytinyağı

2 kesme şeker (istenirse)

1 yemek kaşığı sirke

1 tatlı kaşığı karabiber

1 adet limon

1 tatlı kaşığı tuz

ciris-otu-salatasi


Sponsorlu BaglantilarYapılışı:

1. Kiriş otunu ayıklamak için önce dışındaki katmanı soyarak atın. Bütün katmanları elinizde orta kısmına kadar açın. Ortasında çiçek filizine benzer bir kısım varsa bunu da atın. Kalan kısımları 3-4 santim boyunda doğrayıp bol suda yarım saat bekletin. Süzün, bol tuzla mıncıklayın. İyice yıkayın. Süzgüde süzülmeye bırakın.

2. Harlı ateşte kaynayan bol tuzlu suda kiriş otlarını yumuşayıp diri kalacak şekilde haşlayın. Haşlama esnasında tencereye kapak örtmeyin. Haşlanan otların keskin kokusu kaybolacaktır.

3. Domatesleri rendeleyin. Ezilmiş sarımsak, 1 kahve fincanı zeytinyağı ile birlikte tavaya koyun. Şekeri, tuzu ekleyin. Orta ateşte karıştırarak domateslere saldığı suyu çektirin. En son sirke ve karabiberi katıp karıştırın. Sosu hazır edin.

4. Haşlanmış kiriş otlarını geniş bir tabağa koyun. Üzerine 1 kahve fincanı zeytinyağı, limon suyu ve tuz katıp karıştırın. Domates sosunu gezdirip servis yapın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.