Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi

Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi

Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi

Malzemeleri:

8 adet mantar,

1 adet kuru soğan,

4 dal taze soğan,

1 yemek kaşığı kadar tereyağı,

3 yemek kaşığı kadar sıvıyağ,

1.5 su bardağı bulgur,

2.5 su bardağı su,

1 adet havuç,

3 adet domates,

tuz,

baharat.

mantarli-bulgur

Mantarlı Bulgur Pilavının Yapılışı

Mantarlı bulgur pilavı yapılırken öncelikle mantarlar yıkanır ve sapları kesilerek 4 parçaya bölünür. Daha sonra soğan küp küp yemeklik şeklinde doğranır. Dış yüzeyi traşlanan havuç da küçük ve küp küp olacak şekilde doğranır. Yıkanan taze soğanlar küçük küçük doğranır. Tercihe göre dış kabuğu soyulan domateslerde aynı şekilde küp küp doğranır. Sıvıyağ ve tereyağı tencereye konur.


Sponsorlu BaglantilarÖnce en sert olan malzeme olmasından dolayı havuç tencereye atılır. 2-3 dakika kadar sonra mantarlar ilave edilir. Karışma işlemi devam ederken domatesler tencereye ilave edilir. Bu şekilde malzemeler biraz kavrulduktan sonra taze soğan ilave edilir. Bu arada yemeklik bulgur yıkanır ve süzülür. Süzülen bulgur kavrulmuş olan malzemelerin bulunduğu tencereye ilave edilir. Bu arada tuz ve karabiber ilavesi yapılır.

Nane bulgur pilavına çok yakışan bir baharattır ancak bu aşamada nane ilavesi yapılmaz. Eğer nane bu aşamada ilave edilirse bulgur pilavını karartabilir. Bu sebepten dolayı nane ilavesi bulgur pilavı piştikten sonra yapılır. Tencereye bulgurlar da ilave edildikten sonra 3 dakika kadar kavurma işlemine devam edilir.

Kavurma işlemi bittikten sonra diğer tarafta kaynatılan su yemeğe ilave edilir ve yemeğin altı kısık ateşe alınır. Ortalama olarak bulgur pilavı 15 dakikada pişecektir. Bu arada pilavın dibinin tutmamasına ve suyunu iyice çekmiş olmasına dikkat edilir. Pişen mantarlı bulgur pilavı nın ocağı kapatılarak demlenmesi sağlanır.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.