Sebzeli Pilav Yapılışı

07.07.2017
2.055
Sebzeli Pilav Yapılışı

Sebzeli Pilav Tarifi

Kullanılacak Malzemeleri;

1 su bardağı pirinç,

Sıcak su,

Yarım çay bardağı arpa şehriye,

Tuz,

Tavuk bulyon, ( isteğe bağlı)

2 yemek kaşığı sıvıyağ,

Yarım çay bardağı bezelye,

1 adet küçük kırımızı biber,

2 yemek kaşığı tereyağı,

1 adet doğranmış havuç.

sebzeli-pilav

Sebzeli Pilav Yapılışı;

Öncelikli olarak pilav yapımın da pirinç önemli etkeni oluşturur. Pilava başlamadan önce 1 su bardağı pirinç tuzlu ve ılık su içerisinde ortalama olarak yarım saat beklenir. Bekleme süresinin sonunda pirincin suyu süzülür ve tamamen akması için süzgeç içerisinde bekletilir. Bu arada geniş tencere içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı sıvıyağ eklenir.


Sponsorlu BaglantilarTereyağı ve sıvıyağının bir süre kızması beklenir. Kızan yağ içerisinde yarım çay bardağı ara şehriye eklenir. İsteğe göre bu noktada tavuk bulyon da ekleme yapılabilir. Arpa şehriyelerin renk alması gerekir. Çok fazla pişmesi sertleşmeye ve ağıza olduğundan daha katı gelmesine sebep olabilir. İçerisinde yarım çay bardağı bezelye, 1 adet ince doğranmış kırmızıbiber, 1 adet doğranmış ve haşlanmış havuç da eklenerek karıştırılır. Karışım içerisine ek olarak süzülen pirinçlerde eklenir ve bir tutam tuz eklenir.

Malzemelerin sırayla eklenmesinden sonra izlenecek yok, hepsinin belirli kıvamda karıştırılarak pişirilmesi yönündedir. Ortalama 3 4 dakika aynı şekilde pişirilir. Daha sonrasında üzerini hafif geçecek kadar sıcak su eklenir. Belirli süre kaynatılır, kaynama süresinin sonunda göz göz olana kadar ocakta bekletilir. Su miktarı az gelmesi durumunda ekleme de bulunulabilir.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.