Kurban Kavurması Tarifi

09.09.2016
7.439
Kurban Kavurması Tarifi

Kurban Kavurması Tarifi

Kurban eti en az bir gün dinlendirilmelidir. Fakat ideali 3 gündür. Bayramda kimse 3 gün beklemek istemediği için bir gün diyoruz. Kurban etinden yapılan kavurmalarda püf noktaları çok önemlidir.

Tuzunu sonradan ekleyin. Aksi takdirde et sert olur. Aynı şekilde farklı baharat kullanacaksanız onları da sonradan eklemelisiniz.

Önce harlı ateşte mühürlenmeli. Sonra kısık ateşte pişirip, daha sonra harlı ateşte kavurma yapmanız etin yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca sıvı yağ yerine dana iç yağ daha lezzetli hale getirir. Kendi yağını tercih etmelisiniz.

Genelde dana etleri çok su salar fakat bir su bardağı sıcak suya ihtiyaç olabilir. Su olayını iyi ayarlamanız gerekir.

Malzemeleri:

1 kilo dana but eti,

1 adet kuru soğan,

Yarım limon,

Yeteri kadar tuz,

Dana iç yağı,

Yettiği kadar su. ( dana eti çok su salar yeterse su eklemeyiniz )

kavurma

Yapılışı:

Dana but etinden kavurma yaparsanız daha lezzetli olacaktır. Dana etinden kavurma yapacağınız eti kuşbaşı olarak doğrayın. Bir tencereye etleri alın. Kuru soğanın kabuklarını soyun. Limonun çekirdeklerini çıkarın. Soğan ve limonu da bütünce tencereye ekleyin.


Sponsorlu BaglantilarEtlerin üzerini geçene dek su doldurun. Fakat dana kavurma yapıyorsanız kendisi su salar bu yeterli gelebilir. Gelmezse su ilave edebilirsiniz. Tencereyi önce harlı fokurdadıktan sonra kısık ateşte pişirmeye bırakın. Suyunu çeken etlere 2 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin. Tuzu da ekleyin. Ocağın ateşi harlı ateşe ayarlayın.

Tamamen suyunu çekince ocağın altını kapatarak 8-10 dakika dinlendirdikten sonra servis yapın. İçerisinden soğan ve limonu çıkartıp atın. Kurban Kavurma Tarifi hazır. Yanında pirinç pilavı tavsiye edilmektedir.

Afiyet olsun.

Birde bu tariflere göz atmak istermisiniz? 

Saç Kavurma Tarifi

Çoban Kavurma Tarifi

Dana Etinden Kavurma

Soğanlı Dana Kavurma

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.