Kıymalı Bezelye Yemeği Tarifi

Kıymalı Bezelye Yemeği Tarifi

Kıymalı Bezelye Yemeği Tarifi

Taze bezelyeler tezgahlarda görülmeye başlamışken sizlere bezelye yemeği vermeden geçmek istemedim. En sık yapığım tarifini veriyorum. Aslında bezelye her türlü çok güzel oluyor. Kırmızı ette çok yakışıyor, tavuk eti de… Hatta sade olarak da çok lezzetli oluyor. Yanına güzel bir çorba, pirinç pilavı ve salata ile de harika bir menü hazırlayabilirsiniz.

MALZEMELERİ:
1 kg. bezelye
1-2 tane havuç
1-2 tane patates
250 gr. dana kıyma
1 tane büyük boy soğan
1 çora kaşığı salça
2 tane domates
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber

kiymali bezelye

YAPILIŞI:
Bezelyelerimizi ayıkladıktan sonra iyi temizlenmeleri için suda bekletiyoruz. Havuçlarımızı soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Onları da suda bekletiyoruz. Aynı şekilde patatesi de soyup, küp küp doğradıktan sonra suya koyuyoruz.

Soğanımızı soyup, yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizi rendeliyoruz.

Tencereye sıvı yağımızı alıp, ısıtıyoruz. Ardından soğanlarımızı ekliyoruz ve kavuruyoruz. Soğandan sonra kıymamızı ilave edip, kavurmaya devam ediyoruz.

Kıymamız kavrulduktan sonra salçamızı ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Salçadan sonra da sıra rendelediğimiz domatesleri eklemeye geliyor. Onları da katıyoruz. 2-3 dakika kavurduktan sonra havuç ve patateslerimizin suyunu süzüp, ilave ediyoruz. Onları da 3-4 dakika kavurduktan sonra

Bezelyelerimizi süzüp, ilave ediyoruz. Ondan sonra da yemeğimizin üzerini geçecek kadar sıcak su ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini ayarlıyoruz.

Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte sebzelerimiz yumuşayana kadar kontrollü olarak pişiriyoruz. Su yetersiz gelirse biraz sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.

Yemeğimiz piştikten sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz ve dinlendiriyoruz. Arından sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.