Kelle Paça Çorbası

12.09.2015
37.945
Kelle Paça Çorbası

Kelle Paça Çorbası

Malzemeleri:

1 adet kuzu kellesi,

5-6 adet kuzu paçası,

4 diş sarımsak,

Yeteri kadar tuz,

1 çay bardağı sirke.

Yapılışı:

Kelleyi temizleyin. Ateş üstünde çevire çevire tüylerini tüt¬süleyin. Tüyler yanınca bıçakla üzerindeki deriyi kazıyın. Hiç tüy kalmayacak şekilde hazır edin. Burun kısmını mutfak tezgâhına vurarak içini temizleyin, güzelce yıkayın.

kelle-paca

Bol suda pek çok kez yıkayarak hazır edin. Paçaların tırnak aralarını ve topuk yumrularını bıçakla alın. Ateş üstünde tüylerini tütsüleyin.
İyice yıkanmış kelle ve paçayı kalın tabanlı, derin bir tencereye yerleştirin. Üzerine 15 su bardağı su koyarak harlı ateşte bir taşım kaynatın.


Sponsorlu BaglantilarKaynadıktan sonra bir kevgirle üzerinde biriken kefini (köpüğünü) alıp atın. Etler kemiklerinden ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2,5-3 saat pişirin. Bu esnada suyu eksilirse sıcak su ilave edebilirsiniz.

Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke ile birlikte bir kasede karıştırın. Kelle ve paçayı kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyun. Sarımsaklı sirke karışımından 1 çorba kaşığı ilave ederek sıcak servis yapın.

Genellikle kemikler için çok besleyici bir besin kaynağı olan kelle paça, şimdilerde kasaplarda temizlenmiş olarak bulunabiliyor, aslında kelle paça çorbası, bir hayli ön hazırlık isteyen bir yemektir. İlk olarak baş ve ayakların üzerindeki tüyler ateşte tütsülenir, gözle görünmeyen ince tüyler için de yassı ve uzun bir demir iyice ısıtılarak baş ve ayakların üzerinde gezdirilir. Daha sonra bıçakla kazınarak bol suda pek çok kez yıkanarak pişirilmeye  hazırlanır. Sadece paçadan veya sadece kelleden de çorba hazırlabilir. Urfa ve çevresinde paça çorbası lokma lokma doğranmış ineğin üzerine dökülür. Üstüne limon sıkılır ve sarımsaklı yoğurt gezdirilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.