Fasulye Piyazı Tarifi

Fasulye Piyazı Tarifi

Fasulye Piyazı Tarifi

Bugün hem nohut hem de fasulye kullandık, elbette bir de buğday, bir önceki yemekte isteğe bağlı dediğim yeşil mercimeğimizi de kullandı iseniz tahıl yani lif yönünden zengin bir menü (ramazan menüsü) hazırladığımızı hemen anlarsınız zaten. Fasulye piyazı lezzetli bir tariftir, umarım sizin için en kolay hali ile tariflendirdiğim için de ayrı seversiniz. İşte tarifimiz:

Kaç Kişilik: 6-8

Hazırlama: 10dk

Pişirme: 30dk

Malzemeleri:

1 su bardağı kuru fasulye (şeker fasulyesi kullandım)

6-7 yaprak marul

1 adet kuru soğan

zeytinyağı

yarım limonun suyu

tuz.

fasulye-piyazi

Fasulye Piyazı Tarifi Yapılışı

Nerede ise her tahıl ortalama 20 dakika içerisinde pişer eğer akşamdan ıslandır ise. Kuru fasulyelerimiz de bu sürede pişecektir ama düdüklü bu süre sonunda kapak açılmadan dinlendirilmeye bırakılacaksa 18 dakikada kapatabilirsiniz ocağı, ben kendi buharında dinlendirmeye bırakırım, zaten asla sıcak düdüklüğü soğutma ile de açmayı tavsiye etmem.

Fasulye cinsine göre pişme süresi uzayabilir veya kısalabilir. Bu şekilde az diri de kalsa fasulyelerimiz, dinleme sonrası 2 – 3 dakika daha ağzı açık şekilde düdüklüde kaynatıyorum ve istediğim kıvamı elde ediyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Fasulyelerimiz dinlenirken de marullar incecik doğranır, kuru soğan ince piyazlık doğranır.

Tüm malzeme genişçe bir kapta karıştırılır, bol zeytinyağı ve limon suyu eklenir, tuzu da ekleriz ki bu aşamada gerek yoktur ama ben kara biber ve pul biber eklemesi de yaparım. Siz dilerseniz isteğe bağlı bir baharat listesi oluşturup kendiniz için eklemeler de yapabilirsiniz benim gibi afiyet olsun.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.