Adaçayı Kızartması ( Fritto di Salvia )

16.12.2013
2.392
Adaçayı Kızartması ( Fritto di Salvia )

Adaçayı Kızartması ( Fritto di Salvia )

İtalya’da bunların karışık kızartma ya da içkinin yanında atıştırmalık olarak servis edildiğini göreceksiniz – partiye gelen arkadaşlarımıza ikram edebileceğiniz harika bir şey. Normalde alışılmadık bir kombinasyon olsa da kızarmış ada çayı ve ançüez dahice bir karışım. Birlikte erişip neredeyse biftek gibi etli hale geliyorlar. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama mutlaka denemeniz gerek!

Malzemeleri:– 12 ançüez fileto,
– Zeytinyağında küçük bir bardak tatlı beyaz şarap ya da 1 limon suyu ve kabuğu
– 24 büyük taze ada çayı yaprağı
– Bir miktar un ( bulamak için )
– Ayçiçek yağı ( Kızartmak için )
Harç Malzemeleri: – 255 gram un
– Bir tutam tuz
– 1 adet yumurtanın sarısı
– 155 ml. su
– 200 ml. maden suyu
– 55 ml. zeytinyağı
– 2 adet yumurtanın akı

adaçayı kızartması

Öncelikle ançüez filetolarını düz bir tabağa yerleştirin, üzerine vin santo, tatlı şarap ya da limon suyu ve kabuklarını dökün, yaklaşık bir saat terbiye edin. Bu sırada harcı hazırlayabilirsiniz. Un, tuz, yumurta sarısı ve suyu bir kanştama kabına koyun. Bir çırpma teli kullanarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırın. Maden suyunu yavaşça ilave edin, sonra zeytinyağını ekleyin. Kullanmadan önce yaklaşık 30 dakika beklemeye bırakın.


Sponsorlu BaglantilarAdaçayı yapraklarını biraz su serpiştirerek ıslatın ve iki tarafına da biraz un serpin. 2 adet adaçayı yaprağı alın ve ançüezlerin her iki tarafına sandviç yapar gibi sarın. Ançüezden biraz nem çıkması için iki taraflı sıkın.

Ayçiçek yağını en az 5 cm. derinliğinde büyük ve dayanıklı bir tavaya ya da yağlı derin kızartıcıya koyun. Yüksek ateşe ayarlayın ve 180 dereceye ulaşmasına izin verin – derin bir tava kullanıyorsanız bir pişirme termometresi ile test edin ya da benim yaptığım gibi yağın içine bir patates parçası atın. Yağ doğru ısıya ulaştığında patates pembeleşip kızaracaktır. Bu noktada ısıyı orta sıcaklığa getirin. Yağ ısınırken yumurta beyazlarını bir tutam tuzla katılaşana kadar çırpın ve pürüzsüzleşene kadar harcın içine yavaşça katın. (Bu harcı herhangi bir şey için kullanabilirsiniz.) Yakınlarda, üzerine birkaç emici kâğıt havlu koyduğunuz bir tabak bulundurun.

Artık kızartma işlemine başlayabilirsiniz! Bir tane ançüez sandviçi alıp harca batırın, ince ama düzgün bir şekilde kaplanmış olmasına dikkat edin. Ekstra harçtan kenarını kâseye sürterek kurtulun, sonra da sandviçi zeytinyağlı tencereye yerleştirin. Genelde altılı gruplar halinde kızartmak en iyisidir – tabii daha geniş bir tavanız varsa daha fazla yapabilirsiniz. Pembeleşip gevrekleşene kadar yaklaşık bir dakika boyunca kızartın, sonra kâğıt havlunun üzerine koyun ve hamura dönüşmemesi için hemen servis edin.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.