Terbiyeli Köfte Tarifi

Terbiyeli Köfte Tarifi

Terbiyeli Köfte Tarifi

Bu lezzetli tarif, hem çorba olarak hem de yemek olarak tüketilebilen bir tarif. Gerçekten de çok lezzetli oluyor. Çok duyurucu bir tat oluyor. Özellikle de çok besleyici. Çocuklarınıza yedirmenizde fayda var. Misafir için de çok uygun. Günün her saati de tüketilebilir.

MALZEMELERİ:
KÖFTESİ:
200 gr. dana kıyma
1 küçük boy soğan
2 yemek kaşığı kırık pirinç
Tuz
Karabiber
DİĞER MALZEMELER:
1 tane patates
1-2 tane havuç
Sıvı yağ
5-6 bardak su
TERBİYESİ:
Yarım limonun suyu
1 yumurta sarısı

terbiyeli kofte

YAPILIŞI:
Önceleikle patatesimizi ve havucumuzu yıkıyoruz ve soyuyoruz. Daha sonra ikisini birden küçük küpler halinde doğruyoruz. Kullanana kadar suda bekletiyoruz.

Köftesi için, kıymamızı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanımızı soyup, rendeliyoruz ve ellerimizle fazla suyunu sıkıp, kıymanın yanına ilave ediyoruz. Pirincimizi iyice yıkadıktan sonra ekliyoruz. Tuz, karabiber ayarını yapıyoruz ve hepsini bir güzel yoğuruyoruz. Harcımızla küçük top köftelerimizi hazırlıyoruz.

Tencereye az sıvı yağ koyuyoruz. Daha sonra havuçlarımızı süzüp, ekliyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra patateslerimizi de süzüp, ilave ediyoruz. Birkaç dakika sonra suyu ekliyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.

Kaynadıktan sonra köftelerimizi ilave ediyoruz. Patateslerimiz yumuşamaya başladıktan sonra terbiyesini hazırlıyoruz.

Terbiyesi için, limon suyu ve yumurta sarımızı bir güzel çırpıyoruz. Çorbamızın suyundan alıp terbiyeye ekliyoruz ve çırpıyoruz. Bu şekilde terbiyemizi ılıtmış oluyoruz. Daha sonra bu terbiyeyi yavaş yavaş çorbamıza katarken aynı zamanda hızlıca karıştırıyoruz.

Bu şekilde de bir taşım kaynatıyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Unutmayın ki köftelerimizde de tuz var. Ona göre ayarlıyoruz.

Biraz dinlendirdikten sonra sıcak olarak servise sunuyoruz. Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.