Şehriyeli Kuskus Pilavı

05.05.2017
3.645
Şehriyeli Kuskus Pilavı

Şehriyeli Kuskus Pilavı

Kullanılacak Malzemeler

Yarım su bardağı tel şehriye

2 su bardağı kuskus

2 yemek kaşığı tereyağ

2 yemek kaşığı sıvı yağ

tuz

4 su bardağı sıcak su.

sehriyeli-kuskus

Yapılışı:

Klasik bir pilavın dışında farklı bir lezzet arayışı içerisinde olanların tercih edeceği gayet de lezzetli olan tel şehriyeli kuskus pilavı yapılırken öncelikle tereyağı ve sıvı yağ tencereye alınır. Tencerede eritilen yağların içerisine arpa şehriye ilave edilir ve sürekli olarak karıştırılarak kavrulur.


Sponsorlu BaglantilarTel şehriyenin kavrulması kişinin damak tadına bağlı olarak değişebilir. Bazıları fazla kavrulmuş bazıları ise az kavrulmuş tercih edebilir. Ancak unutulmaması gereken şudur ki arpa şehriye kısa sürede yanabilir. Bu konuya dikkat etmek gerekir. Daha sonra tencereye yıkanılan kuskuslar ilave edilir. Tel şehriyeler bir süre de kuskuslarla kavrulacağından arpa şehriyelerin kavrulma süresinin kısa tutulmasında fayda var.

Kavurma işlemi bittikten sonra tencereye kaynatılmış su tencereye ilave edilerek arpa şehriyelerin ve kuskusların üzerine dökülür. Bu arada tuz ilavesi yapılır ve yemeğin kaynaması beklenilir. Tel şehriyeli kuskus pilavına soğuk su değil de sıcak su ilavesi yapıldığından yemek kısa sürede kaynayacaktır.

Kaynayan yemeğin altı kısık ateşe alınır ve pişmesi beklenir. Kısık ateşte suyunu çeken ve pişen arpa şehriyeli kuskus pilavı hafif bir şekilde karıştırılır ve tencere ile kapağın arasına temiz bir bez veya kağıt havlu konularak yemeğin demlenmesi sağlanır.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.