Ribollita Çorbası

05.12.2013
2.947
Ribollita Çorbası

Ribollita Çorbası

Malzemeleri: – 310 gram zolfini fasulyesi ya da kuru fasulye ıslatılmış
– taze bir tutam çekilmiş rezene tohumu
– 1 defne yaprağı 1 domates, ezilmiş
– 1 küçük patates, soyulmuş
– 2 küçük kırmızı soğan, soyulmuş
– 2 havuç, soyulmuş
– 3 sap kereviz, yaprakları kesilmiş
– 3 diş sarımsak, soyulmuş
– Bir miktar zeytinyağı
– bir tutam kuru acı kırmızı biber
– 400 gram konserve domates
– 310 gram cavolo nero, yaprakları vc sapları ince dilimlenmiş
– bir avuç kaliteli bayat ekmek, ufalanmış
– deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber
– bulabildiğiniz en iyi saf sızma zeytinyağı

Ribollita Çorbası

Yapılışı: Taze ya da kuru vc ıslatılmış fasulyeyi içi su dolu bir tencereye atıp defne yaprağı, domates, patates ekleyin – bu yöntem fasulyeleri tatlandırıp kabuklarını yumuşatacaktır. Yumuşayana kadar pişirin – bir tanesinin tadına bakıp olup olmadığını kontrol edin. Kuru fasulyelcnn pişmesi yaklaşık bir saati bulabilir ama tazeleri 25 dakika sonra mutlaka kontrol edin. Süzüp (yarım bardak su kalacak şekilde) defne yaprağı, domates ve patatesi çıkarın.


Sponsorlu BaglantilarSoğan, havuç, kereviz ve sarımsaklan ince ince doğrayın. Bir tencereye zeytinyağı döküp ısıtın vc tüm sebzelerle birlikte çekilmiş rezene tohumu ve acı biber ekleyin. Kapağı aralık bir şekilde, kısık ateşte 15 ila 20 dakika süresince, kahverengileşmeden yumuşayıncaya kadar buğulayın. Domatesleri ekleyip kısık ateşte birkaç dakika daha pişirin.

Pişmiş ve süzülmüş fasulyeleri – içinde piştikleri sudan biraz ekleyerek – tencereye katın ve tekrar kaynama noktasına getirin. Dilimlenmiş cavoloyu (fazlaymış gibi görünse He merak etmeyin piştikçe çekecek) vc ekmeği pişirme suyu ile biraz ıslatıktan sonra içine katın. Çorbanın yoğun ama kuru olmaması gerek, o yüzden bir miktar daha pişirme suyu ekleyin. 30 dakika daha pişirmeye devam edin – pürüzsüz kıvamda bir çorba elde etmek isliyorsunuz.

Ribollitayı servis etmeden önce tuz ve karabiberle çeşnileyin, parlak kadifemsi bir doku vermesi için bir miktar kaliteli Toskana saf sızma zeytinyağı ekleyin. Soğuk bir bş gününde birçok Chianti ile birlikte servis etlin!

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR