Pastane Poğaçası

Pastane Poğaçası

Pastane Poğaçası

Malzemeleri:

1 kilogram un,

1 paket margarin, ( 250 gram )

3 adet yumurta,

40 gram yaş maya,

50 gram sıvı krema,

1 yemek kaşığı tuz,

1,5 yemek toz şeker,

Yeteri kadar su.

İçi için:

250 gram sert beyaz peynir.

pastane-pogacasi

Yapılışı:

Bir karıştırma kabına malzemeleri alıyoruz. Mayayı ılık suda ıslatarak malzemelerin içine döküyoruz. Malzemeleri karıştırarak hamuru yoğuruyoruz.

Hamurdan cevizden büyük parçalar koparak avuç içerisinde yuvarlayalım. Bir düz zemine dizdiğimiz veya bir tepsiye dizdiğimiz hamurları yarım saat bekletiyoruz. Daha sonra avuç içerisi ile vurarak ortalarında bir çukur elde ediyoruz. Buraya peynirli harcımızdan koyuyoruz. Daha sonra poğaçayı katlıyoruz. Tepsinin tabanını yağlamaya gerek yok hamur yeteri kadar yağlıdır. Aralıklı olarak poğaçaları diziyoruz.

pogaca
40 derecelik fırında mayalandırılmış pastane poğaçası

Yumurtanın sarısını bir kasede çırpıyoruz. Fırça yardımı ile poğaçalara sürüyoruz. Daha sonra çatalın tersi ile ortasına uzunlamasına desen veriyoruz. Fırını 40 derecede ısıtıyoruz. 1,5 saat kadar fırında mayalanmasını sağlıyoruz. Dikkat: Fırın 40 dereceyi geçerse mayanın ömrü tükenir ve poğaçalar kabarmaz.

Fırını 175 derecede pişirin. Fakat kesinlikle tam ısınmalı ve 21 dakika fırında durmalıdır. Kızaran Pastane Poğaçası‘nı fırından çıkararak tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.