Nohut Mayası Tarifi

31.10.2015
3.548
Nohut Mayası Tarifi

Nohut Mayası Tarifi

Nohut suyu ile mayalanan hamurların çok şifalı olduğuna  inanılır. Nohut mayası hem küçücük gözeneklerle hamuraharika bir kıvam verir, hem de çok lezzetlidir.

Eskiden yeni gelinden öncelikle nohut mayası yapması isteniyordu. Maya tutarsa gelinin becerikli olduğuna  inanılırmış.

nohut-mayasi

Nohut mayası nasıl yapılır?


Sponsorlu BaglantilarNohut ekmeği yapmayı düşündüğünüz günün bir gün öncesinde yarım çay bardağı nohudu pirinç havanda kabaca parçalayın. Cam bir kavanoza koyun. Üzerine 1 su bardağı sıcak su, 2 çorba kaşığı un ve bir tutam tuz koyarak tahta kaşıkla karıştırın.

Kavanozun ağzını kapatın. Bir torbaya koyun. Çünkü taşma riski vardır. Battaniye ile sarıp sıcak bir yerde 1 gece bekletin. Ertesi sabah maya gelmişse (tutmuşsa) kavanozdaki su köpürmüş olacaktır. Kavanozu açtığınızda çok kötü bir koku saldığını da göreceksiniz. Eğer köpüklenme olmadıysa sıcak su ve un ilave ederek 1 gece daha sıcak bir yerde bekletin.

Köpüklü suyu tel süzgeçle farklı bir kap içerisine süzün. Bunu istediğiniz hamurda maya olarak kullanabilirsiniz. Nohudu bir gece beklettiğinizde suyun üzerinde 1-2 parmak köpük olacaktır. Bu köpükte kullanabilir. Ancak hiç köpük yoksa maya olmamış demektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.