Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

16.09.2014
12.291
Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Evet yanlış duymadınız evinizde nar ekşisi nasıl yapılır? Bunun tarifini vereceğiz. Yapılışı çok meşakkatli değildir. Ben içerisine her hangi bir katkı maddesi katmadan evde doğal olarak yapmayı tercih ederim. Mevsiminde yapmaya özen gösterirseniz daha olmuş ve lezzetli narlar bulabilirsiniz. Bunlardan yapacağınız nar ekşisi ni dolapta saklayabilirsiniz. Güllaç, Salata, Çiğ köfte gibi yiyeceklerde çok rahatlıkla kullanabilir, tamamı doğal bir sos yapmış olursunuz.

 

nar ekşisi


Sponsorlu Baglantilar 

Malzemeleri:
Kâfi miktarda nar

Yapılışı:
Narların taneleri beyaz zarlarından iyice ayıklanır. Çekirdekleri ezilmeyecek şekilde suyu çıkana kadar hafifçe dövülür, ezilir. Suyu bez bir tülbent yahut ince bir süzgüden süzülür.

Nar suyu çelik bir tencerede orta ateşte kaynatılmaya başlanır. Ara ara karıştırılır. Bir süre sonra şerbet kıvamına geldiği görülür. Soğuk mutfak tezgâhına damlatıldığında eğer akmıyor, top şeklinde kalıyorsa olmuş demektir. Genişçe bir cam tepsiye dökülür. Üzerine temiz beyaz bir tülbent örtülür. Üç gün kadar güneşte dinlendirilir. Cam şişelere konarak dilendiği zaman kullanılmak üzere saklanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. OSMAN SAMİ GÜVEN dedi ki:

  Bütün tariflerde, nar taneleri ezilir deniyor. Bu işleme hiç gerek yok. Taneleri sıkmadan çekirdeği ile birlikte tencerede iyice kaynatın ve kıvamına gelince elekten geçirin. Taneler iyice piştiği için çekirdekleri ayrılacaktır.

 2. Niyazi YARANOĞLU dedi ki:

  Harikasın Oktay Usta.
  Osman Sami GÜVEN kardeşimizin taneleri sıkmadan pişirme fikiri ise süper. Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum.
  Her ikinize de Tşekkürler.

  1. Deniz dedi ki:

   üzgünüm piştikten sonra kıvamı katılaşacağı için süzme işlemini yapamazsınız ayrıca hepsi tülbente yapışıyor.Ayrıca güneşte de dinlendirilmiyor

 3. Ayfer dedi ki:

  Üç gün güneşte dinlendirin yazılıyor
  Kış mevsiminde yaptığımızda
  Güneşlendirme işlemini yerine
  Başka ne yapılabilir…

 4. Ahmet Toptaş dedi ki:

  Narın şifa etkisi içerisindeki bioaktif madde olan polifenoller nedeniyledir. Bu maddeler kabukları dahil narın tamamında bulunur ve sıcaklığa çok hassastır 70 derecenin üzerinde bozunur. Avrupa’da belirtilen hususlara dikkat edilerek hazırlanan ürünler kalp-damar, sindirim sistemi gibi çok sayıda hastalığa karşı koruyucu ve önleyici olarak kullanılmaktadır.
  Saygılarımla,

 5. Necat Şansal dedi ki:

  Nar ekşisini eğer bu biçimde yapabildiyseniz, bravo. Nar suyunu değil 5 saat, 3 gün kaynatın o koyuluğa ulaşamazsınız. Çünkü, narda o koyuluğa ulaşmanızı sağlayacak kadar şeker yoktur. Bunun için 3 ölçü nar suyuna 1 ölçü şeker ve 1/4 ölçü limon koymak gerekir. 1 saat 15 dakikalık kaynatma süresi yetecektir.

  Cevapla