Kuşkonmaz Çorbası

21.11.2014
2.334
Kuşkonmaz Çorbası

Kuşkonmaz Çorbası

Yabani kuşkonmaza Antalya Kaş’ta “tildiren” diyorlar. Diğer adları ise “tilkişen”, “tarla çakısı”, tarla çivisi”. Malum kuşkonmaz Batı mutfağının gözde sebzelerinden biri. Kültürünü yapıyorlar. Bizde ise pek tanınmıyor. Ama köylülerimiz, Giritli Müslüman Türkler, uzun yıllardan beri sofralarından eksik etmiyorlar. Çorbasını, omletini, haşlama salatasını, pilavını yapıyorlar.

Son yıllarda kültür ürünü olarak büyük kentlerin, büyük market tezgahlarında boy gösterir oldu. Hem tazesine hem de cam kavanozlarda konservesine rastlayabiliyorsunuz. Kültür sebzesi idare eder ama konservesini geçiniz…
Malzemeleri:

1 demet tildiren (yabani kuşkonmaz)

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı tereyağı

2 su bardağı su

2 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı tuz
kuşkonmaz çorbası


Sponsorlu BaglantilarYapılışı:
1. Elinize bir adet tildiren alın. Tepesinden başlayarak yaklaşık 4-5 santim boylarında çıt çıt kırıp kopartın. Ta ki eğilme başlayıp kopma zorlaşınca kırmayı bırakın. Kırılmayan alt kısımları atın. Kırılan kısımları kapta toplayın. Böylece bir demet kuşkonmazı doğrayın ve yıkayın.

2. Harlı ateşte kaynayan bol tuzlu suda tildirenleri yumuşayıp diri kalacak şekilde haşlayın. Soğuk sudan geçirin.

3. Çapı küçük derin bir tencereyi kısık ateş üstüne oturtun. Unu ekleyin. Tahta kaşıkla devamlı karıştırarak unu dumanı çıkıncaya kadar kavurun.

4. Kızgın una tereyağını katıp yedirin. Ve tencereye oda sıcaklığındaki su süt karışımını azar azar katıp yedirin. Pütürsüz bir karışım elde edin. Un kokusu gidip çorba kıvam buluncaya kadar pişirme işlemini sürdürün.

5. Kıvam bulmuş çorbaya tuzu, haşlanmış tildirenleri katın. Yaklaşık 5 dakika daha kaynattıktan sonra çorbayı servise verin.

Not: Çorbalarda su yerine et suyu veya tavuk suyu kullanırsanız çorbanız daha da lezzetli olur. Tabletden bahsetmiyorum tabii, onlar tam bir facia.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.