Kıymalı Patates Çorbası Tarifi

21.07.2017
2.946
Kıymalı Patates Çorbası Tarifi

Kıymalı Patates Çorbası Tarifi

Patates çorbasını her zaman sevmişimdir ama azıcıkta yavan bulmuşumdur içerisine eklenmek için kıymayı bir seçenek olarak gördüğünüz anda benim gibi sizin de kısa sürede fikriniz değişecek ve çok seveceksiniz eminim. Bir de ben her zaman ramazan menüleri çorbasız olmaz demişimdir.

Malzemeler:

2 adet iri patates

100 gm kıyma

1/2 arpacık soğanı (veya minik soğan ya da 1/2 pırasa)

1 çay bardağı süt

1 tk margarin veya sıvı yağ

1-2 tutam tuz

1 tutam karabiber

750 ml su

Kıymalı Patates Çorbası Tarifi

Yapılışı;


Sponsorlu BaglantilarPatatesleri soymadan önce bol su altında yıkayalım, soyalım ve küçük küpler halinde doğrayacağız. Patatesleri bu şekilde doğrama nedenimiz pişme süresini çok kısaltmasıdır. Tencereye koyalım ve malzeme listesinde yer alan suyu ekleyerek pişmeye bırakalım. 15 dakika sonra kontrol ettiğimiz zaman patatesler muhtemelen pişmiştir küçük doğradığımız için.

Patatesler yumuşadıysa süt, tuz ve karabiberi ekle ve blenderle ezelim. Blenderin yoksa tel süzgeçten geçirebilirsiniz, az zahmetli bir iştir ama aynı neticeyi almamızı mümkün kılar…

Bir taşım daha kaynatalım bu şekilde ki patateslerin içerisinden tamamen açığa çıkan nişasta bağlansın. Bir tavada yağı ısıtalım ve kalın taneli ve yapışmışlar ise tahta kaşık ile açarak kıymamızı çok hafifçe bu yağda çevirelim, suyunu salıp – tekrar yağ açığa çıktığında kıymamızı yağdan çıkartığımız zaman direkt olarak ve çorbaya ekleyebiliriz.

Arpacık soğanı kullanacaksak bu soğanı ince ince doğramalı (ister küp küp, ister halka halka). Kıymadan artan yağda hafifçe çevirdikten sonra eklemeliyiz servis aşamasında süsleme amaçlı. Sebze severler arpacık soğanı yerine pırasa da ince dilimleyip, kavurduktan sonra serviste kullanabilir.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.