Kelle Paça Tarifi

08.01.2017
6.218
Kelle Paça Tarifi

Kelle Paça Tarifi

Kelle, derisi yüzülmüş kelleden değil ütülerek temiz­lenmiş kelleden daha lezzetli olur. Ek olarak koyunun bacakları, işkembesi kullanılır. Tabi bunları hazırla­mak için annem bir gününü feda eder, her birini bü­yük bir titizlikle temizleyip hazırlardı.

Malzemeleri:

1 adet koyun veya kuzu başı,

4 adet paça,

1-2 adet işkembe,

1 su bardağı ıslanmış nohut,

1 baş kuru soğan,

Sarımsak,

Domates salçası,

Bol limon suyu,

Tuz, karabiber, pul biber.

kelle-paca

Yapılışı:

Önce bütün malzemeyi dikkatlice yıkayıp temizleyin.Zaten temizlenmiş olacaktır ama kendi elleriniz­le bütün malzemeleri üç su güzelce yıkayın. Yıkanan kelleyi, ayakları, işkembeyi ve bir baş soğanı dörde bölerek tencereye koyun, üzerini 3-4 parmak geçecek kadar suyla bir iki taşım kaynatın.


Sponsorlu BaglantilarTencereyi ocaktan alıp suyunu tamamen boşaltın için­deki soğanı çıkarın. Malzemenin üzerini 3-4 parmak geçecek kadar taze kaynar su koyarak tekrar ocağa koyun ve kaynayınca köpüklerini alın.

Malzeme yumuşayana kadar pişirin. İşkembe, kelle­den daha geç pişeceği için, kelleyi ve bacakları kemik­lerinden ayrılacak kadar pişirdikten sonra tencereden dikkatlice çıkartın. İşkembeyi de çıkarıp bir kenara koyun. Tenceredeki et suyunu kemik parçacıkların­dan arındırmak için süzün ve tekrar tencereye koyun. İşkembe ve nohudu da tencereye ilave edip malzeme yumuşayana kadar pişirin.

Pişirirken gerekirse sıcak su ilavesi yapın.

İşkembe ve nohut pişerken siz ayak ve kelleyi kemik­lerinden arındırın, iri parçaları lokmalık hâlde doğ­rayın.

İşkembe pişince onu da lokma lokma doğrayın. Ten­ceredeki suyunun içine, ayıklanmış kelle ve ayaklarla birlikte koyun.

Tencereyi tekrar ocağın üzerine alarak salça, ezilmiş sarımsak ve baharatını atın, 10-15 dakika daha pişirin. Kelle yapmak her hâlükârda zahmetli ve zaman iste­yen bir yemektir.

Pişen yemeği sıcak olarak limonla servis yapın. İsteğe göre salça koymayabilirsiniz ama salça kellenin ağır­lığını alır ve lezzet katar.

Kelle paça hazır.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.