Izgara Köfte Tarifi

Izgara Köfte Tarifi

Izgara Köfte Tarifi

Köftenin kıyması özel olmalıdır. En lezzetli köfte dana döş etinden olur. Bu yüzden döş etini kullanın. Köfteye lezzet vermesi için dana iç yağ kullanacağız. Dananın böbreklerinin üzerinde bulunan iç yağa kavram yağı denir. Bu köfteye lezzet katar. Fakat kullanmazsanız sıvıyağ kullanırsınız sıkıntı etmeyin.

Köftenin etini kasap çekerken gözünüz ile görün. Etin kalitesinden emin olmanız açısından böyle yapın. İki kere çektirirseniz yoğururken işiniz daha kolay. Izgara köfte lezzetli olması için iyi yoğurun ve kokmaması için yumurta kullanmayın.

Malzemeleri:

500 gram dana döşünden kıyma,

50 gram kavram yağı, ( 2 yemek kaşığı sıvıyağ )

1 tatlı kaşığı kimyon,

1 adet kuru soğan,

1 tatlı kaşığı tuz,

2 dilim bayat ekmek içi,

1 çay kaşığı karabiber,

1 çay kaşığı kırmızı toz biber.

izgara-kofte-tarifi

Yapılışı:

Soğanı rendeleyin. Suyunu sıkın. Posasını kullanın. Kıymaya ilave edin. Ekmek içini ıslatın. Suyunu sıkın. Kıymaya ekleyin. Eğer kavram yağı ( iç yağ ) kullanırsanız kıymaya eklersiniz. Kullanmazsanız sıvıyağ ekleyin. Sırası ile baharatları ve suyu ilave edelim. Izgarada pişireceğimiz için köfteye yumurta ilave etmiyoruz.

İyi köfte yapmak için ellerinizin yorulması gerekir. İyice köfte harcını yoğurun. Daha sonra steç film sarın ve buzdolabında bekletin. 2-3 saat kadar dinlendirmeniz yeterlidir. Daha sonra tekrar köfte harcını çıkarın tekrar yoğurun. Birkaç kez tepsiye atın ki kıvam alsın.

Köftelerden ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve avuç içerisinde yuvarlayın. Daha sonra hafifçe üzerine bastırın yassı bir şekil verin. Köfteler çok kalın olmasın. Izgarada pişeceği için orta kalınlık iyidir. Köfteleri pişirirken soğuk ızgaraya koymayın. Kızgın ızgaraya koyun. Köftenin tek tarafı renk değiştirince diğer tarafını çevirin.

Köfte iyice kızarınca ilk koyduğunuz tarafı çevirerek pişirin. Bu şekilde pişirirseniz köfte sulu ve lezzetli olacaktır. Aksi takdirde kuru yavan bir köfte yersiniz.  hazır.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.