Hamsi Tava

11.09.2014
9.159
Hamsi Tava

Hamsi Tava
Malzemeleri:

1 Kg. Hamsi

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1,5 Su Bardağı Mısır Unu veya normal un

1 Çay Bardağı Ayçiçek Yağı

Yapılışı: Öncelikler hamsilerimizi ayıklayalım. Fakat asla bıçak kullanmayın. Ellerinizle başlarını kopartın ve işaret parmağınızla içini temizleyerek çıkarın. Hamsinizi seçerken taze olmasına dikkat edin. Bunun için gözleri ve derisinin parlak olmasına dikkat edin. Eti sert ve dik durmalıdır. Aynı zamanda taze hamsi çok koku bırakmaz.

Hamsileri yıkayın ve süzgeç ile süzün. Balıkları tuzlayın ve harmanlayın. Daha sonra sularının süzülmesini bekleyin.
Temiz bir yere un dökün. Tercihiniz mısır unu olmalıdır. Fakat bulamazsanız beyaz un da koyabilirsiniz. Mısır unu ile daha lezzetli olduğunu unutmayın.

hamsi tava
Balıkları itina ile tek tek una bulayın. Fakat dikkatli yapın. Balıkların içerisine değil sadece dışarısına un bulaşmasını sağlayın.
Bir tavaya ay çiçek yağını alın. Kızdırın ve ocağı söndürün. Yarım çay bardağı bunun için yeterlidir. Balıkların kuyrukları ortada kalacak şekilde tavaya balıkları dizin. Yani tava şeklinde balıklar yan yana dizilerek birleştirilecek. Örnek resim. 1 e bakın. Dizme işlemi bitince ocağın ateşini orta derecede açın.

Balıkları çevirmek için ise hamsilerin üst tarafının hafif rengi değişmesini bekleyin ve kuyrukların hafifçe çıtır olmasından bunu anlatın. Balıkları bozmadan hepsini çevirmek için bir tabak kullanın. Tabağı tavadaki hamsiye kapatın. Fakat çevirirken yağın dökülüp size zarar vermemesi için bir kabın içerisine yağı iyice süzün. Daha sonra tabak yardımı ile hamsileri tabağa alın ve diğer taraflarını tavaya bozmadan koyun. Son işlem olarak kap içerisine aldığınız yağı tekrar tavaya boşaltın.


Sponsorlu BaglantilarHamsilerin bu taraflarını kısık ateşte pişirmemiz gerekir. Çünkü zaten balıklar ve yağ sıcaktır. Kızaran hamsileri kağıt havluya çıkarın ve yağlarının süzülmesini sağlayın. Bu şekilde servis edin.

hamsi tava
Hamsi için balık tavaları satılmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz ve o tavada başka bir şey yapmayın. Çünkü kokusu başka yemeklere bulaşacaktır. Hamsi yanında en çok yeşil salata gitmektedir. Roka, kıvırcık veya marul tavsiye edilir.

Hamsi Ne Zaman Olur?

Eylül ile kasım arası Marmara denizinden çıkarılır. Fakat asıl lezzetlisi Aralık ile Şubat ayları arasında Karadenizden çıkarılan hamsilerdir.  Hamsinin en lezzetli olduğu dönem yağlandığı dönemdir. Buda Aralık ayı ile Şubat arasıdır.

Hamsi Tava Yapmanın İncelikleri Nelerdir?

Balıkları iyice süzmeniz sulu kalmamasını sağlamalısınız. Balıkları tek tek mısır ununa bulamalısınız. Çünkü içerisine mısır unu temas etmemelidir.

Hamsileri yıkadıktan sonra tuzlayınız ve tuzladıktan sonra da süzmelisiniz. Yağ oranı tava başına yarım çay bardağını geçmemelidir ve sadece ay çiçek yağı kullanmalısınız.

Balıklar pişerken üstleri hafif renk değiştirmeli ve kuyrukları hafif çıtır olmalıdır. Balıkları ilk attığınızda orta hararetli ocakta çevirdikten sonra ise kısık ateşte pişirmelisiniz.

Kızaran hamsileri kağıt havlu ile yağını süzmelisiniz.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.