Palamut Tava Tarifi

Palamut Tava Tarifi

Palamut Tava Tarifi

Palamutların en lezzetli olduğu zamanlardayız. Bu yüzden tarifini vermeden geçmek olmaz. Palamut fırında da çok sık yapılıyor ama bence tavada çıtır çıtır olanı çok daha lezzetli. Palamutlar tezgahlarda bolken sizler de mutlaka alın ve yapın. Yapılışı da oldukça kolay…
Ayrıca evde koku kalıyor diye kendinizi balıktan mahrum ediyorsanız, sizlere çok pratik bir bilgim var. Bütün kızartma işlemi bittikten sonra ocakta biraz sirke kaynatırsanız, evde hiç balık kokusu kalmayacaktır.
Hepinize kolay gelsin ve afiyet olsun…

MALZEMELERİ:
2 tane palamut balığı (temizlenmiş, yuvarlak dilimlenmiş)
Tuz
Mısır unu
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ
palamut tava
YAPILIŞI:
Öncelikle balıklarımızı birkaç su akan suyun altında yıkıyoruz. Daha sonra bir kaba alıyoruz ve üzerine su ekleyip, bu şekilde biraz bekletiyoruz.

Bu şekilde balıklarımız çok daha iyi temizlenecek…

Bekledikten sonra süzüp, tekrar akan suyun altında yıkıyoruz ve süzülmeleri için biraz bekliyoruz. Ardından balıklarımızın üzerine tuz serpeliyoruz ve ellerimizle karıştırarak, tüm balıklarımızın tuzlanmasını sağlıyoruz.

Mısır unumuzu bir gazete kağıdının üzerine veya bir tepsiye serpiyoruz. Ardından balıklarımızı arkalı önlü bir güzel unluyoruz.

Bu arada tavada sıvı yağı kızdırıyoruz ve balıklarımızı içine atıyoruz. Arkalı önlü bir güzel kızartıp, havlu kağıt serdiğimiz bir tabağa alıyoruz ve tüm balıkların kızarması bitince sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.