Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Ciğeri Tarifi

Sizlere, çok lezzetli ve içi yumuşak, dışı ise çıtır çıtır bir tarif veriyorum. Yapılışı da oldukça pratik. Kasaptan alırken ciğeri zarından temizletip, ve doğratıp alırsanız çok da pratik olacaktır. Ciğer yemeyen çocuklar bile severek yiyorlar. Yanına küp doğranmış ve kızartılmış patates de çok yakışıyor. Çocu yerde de öyle servis ediliyor.

MALZEMELERİ:
70 gr. dana ciğeri
1 çay barağı un
1,5 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
KIZARTMAK İÇİN:
1,5 bardak sıvı yağ
SERVİS İÇİN:
Soğan
Maydanoz
Sumak veya pul biber
arnavut cigeri
YAPILIŞI:
Öncelikle baştan da belirttiğim gibi ciğerlerimizi kasaba temizletelim. Yani zarını temizletelim ve kuş başı doğratalım.

Daha sonra süzgece alıyoruz ve süzülmesini bekliyoruz. Kesinlikle yıkamayın. Akarsa biraz kan akıyor o kadar…

Ciğerlerimiz çabuk pişeceği için öncelikle soğan piyazını hazırlayalım ki hazır olsun. Soğanımızı soyuyoruz ve ardından piyazlık ince ince doğruyoruz. Üzerine tuz serpip, ellerimizle hafif ovalıyoruz ki acı suyu çıksın. Ardından yıkıyoruz ve suyunu iyice süzüyoruz.

Daha sonra bir kaba alıyoruz. İçine sumak ve ince kıyılmış maydanoz ekleyerek, bir güzel harmanlıyoruz.

Ciğerlerimizi kızartmak için tavaya sıvı yağımızı alıyoruz. İyice kızmasını bekliyoruz. Ardından ciğerlerimizin üzerindeki fazla unu sallayarak atıyoruz ve kızgın yağa atıp, kızartıyoruz. Yaklaşık olarak 2-3 dakika da kızaracaktır.

Yağdan aldığımız ciğerlerimizi havlu kağıt serilmiş bir tabağa alıyoruz ki fazla yağları gitsin. Tüm ciğerleri bu şekilde bitiriyoruz.

Servis tabağına soğan piyazımızı koyup, üzerine ciğerlerimizi ekleyerek, sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.