Evde Pestil Tarifi

12.11.2015
10.257
Evde Pestil Tarifi

Evde Pestil Tarifi

Malzemeleri:

20 kilogram üzüm,

1 su bardağı pekmez toprağı,

3 su bardağı buğday nişastası,

2 su bardağı un,

Ayrıca buğday nişastası,

75 x 100 cm ebadında veya daha geniş bastık bezleri.

Yapılışı:

Şırayı hazırlamak için üzümleri iyice yıkayıp süzün. Tanelerini çöpünden sıyırın. Ezebileceğiniz bir torbaya veya tekneye koyun. Üzerine pekmez toprağını serpiştirdikten sonra üzümleri ezin. Sıkarak suyunu çıkarın. Suyunu tülbentten süzerek geniş bir kazana alın. 15 dakika kadar kaynatıp ateşten alın. Ayrı bir yere aktarıp üzüm suyu berraklaşana kadar dinlendirin.

pestil

Üzüm suyunun üstteki berrak kısmını dikkatlice sığ bir kazana dökün. Şırayı bulandır-mamaya ve dipteki tortuyu almamaya özen gösterin. Berrak üzüm suyunun içinden 2,5 litresini bir kenara ayırın. Kazandaki üzüm suyunu kaynamaya bırakın.


Sponsorlu BaglantilarAyırdığınız 2,5 litre üzüm suyunu nişasta ve un ile topak kalmayacak şekilde karıştırın. Kaynar haldeki üzüm suyundan üzerine bir miktar ekleyip karıştırarak ılıştırın (varsa topağını ayırmak için süzgeçten geçirin). Bir yandan kazandaki üzüm suyunu devamlı karıştırırken bir yandan da unlu bulamacı içine ekleyin. Devamlı karıştırarak göz göz olana kadar, yaklaşık 1 saat kaynatın. Önceden hazırladığınız sık do-kulu, pamuklu bastık bezlerini temiz ve düz bir zemine yayın. Hazırladığınız bulamaçtan beze bir tas kadar dökün; tahta mala ile incecik yayın (veya iki kişi bezi aşağı yukarı oynatarak bulamacın her yana yayılmasını sağlayabilir). Bezler zemin üzerinde 1 gün kuruduktan sonra çamaşır asar gibi iplere asın.

İyice kuruduğunda pestili ters çevirerek temiz bir çarşafın üstüne serin. Bezin arka yüzünü hafifçe ıslatın. İki kişi bezin karşılıklı uçlarını tutup kendilerine doğru çekiştirirse pestil daha kolay çıkar. Pestili yavaşça bezden sıyırıp üstüne nişasta serpiştirerek katlayın. Teneke kutularda ağzı kapalı olarak saklayın.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.