Arnavut Ciğeri Yapılış Tarifi

28.08.2017
2.756
Arnavut Ciğeri Yapılış Tarifi

Arnavut Ciğeri Yapılış Tarifi

Arnavut ciğeri özellikle içinin lokum kıvamında aynı zamanda da dışının çıtır çıtır olması gereken bir yemektir. İşte bu açıdan da vereceğimiz detaylar ile sizler bunu elde edeceksiniz de diyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun, işte tarifimiz:

Malzemeler;

1 adet karaciğer

3 adet patates

Tuz

arnavut-cigeri

Arnavut Ciğeri Tarifi Yapılışı


Sponsorlu BaglantilarBir ciğer asla yıkanmaz, bıçakla zarları güzelce temizlenir, dilimlendikten sonra da kanının akması ve kuruması için de süzgeç içerisinde bekletilir. Bu aşamada tuz eklemesiniz. Tüm kanının gitmesini kolaylaştırır. Bu aşamada zamandan kaybetmemek adına sizler de yanında servis edilecek olan patateslerimizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Malzeme listemizde yer alan patatesler önce güzelce yıkanır, soyulur ve ince dilimler halinde doğranır.

Bu aşamada da ciğerlerimiz hazırdır demektir zaten, iyice kurumuştur biraz unu servis tabağıma alıp ciğerleri una ekliyoruz. Bir başka tavada patateslerimiz kızarırken kızgın, bol yağ içerisine süzgeç “ tel süzgeç olması önemlidir ” ciğerlerimiz batırılır ve 1 dakika durduktan sonra çıkarılır.

Daha sonra üzerine yeniden un serpilir ve yeniden yağa batırılır. Özellikle içinin yumuşak ve dışının kıtır olması için bu işlemi iyi yapmanıza ve içinin çok pişecek kadar da bekletilmemesin özen gösterilir. Çiğlik değil ama azıcık yumuşaklık içerisinde kalabilir. Zaten ısınan ciğerlerin kendi ısısı ile o da yumuşaklık da hallolacaktır pişme açısından. Sıcak servis edilebilir yanında kızarttığınız patatesler ile.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.