İyi Bir Güveç Nasıl Yapılır?

05.10.2016
3.689
İyi Bir Güveç Nasıl Yapılır?

İyi Bir Güveç Nasıl Yapılır?

Güveç özellikle ramazan aylarında daha çok yenen bir yemektir. Karadeniz bölgesinde “Ramazan Güveci” diye özel bir tabir vardır ve Karadeniz Bölgesinde Ramazan ayının dışında neredeyse hiç güveç yapılmaz. Ama bu bölgenin haricinde olan bölgelerimizde yılın 12 ayı güveç gerek lokantalarda ve gerekse evlerde yapılmaktadır.

Etin her bölgesinden güveç yapılabildiği gibi aslında etin kemiğe yakın kısmından yapılan güveç daha lezzetlidir. Bunun dışında güveci pişireceğiniz ortam da güvecin lezzetine katkı sağlar. Odun ateşinde yapılan güveç ile evde ya da herhangi bir yerde modern fırınlarda yapılan güveç arasında lezzet açısından fark olması normaldir. Hatta meşe odununda pişen güveç çok daha lezzetli olur. Tencerede yapılan güveç ile topraktan yapılan kapta yapılan güveç arasında da lezzet açısından çok fark vardır. İyi bir güveç yapmak istiyorsanız aşağıdaki tariften yararlanabilirsiniz.

Malzemeleri:

Toprak güveç kabı,

Bir kilo hafif yağlı dana eti,

3 adet domates,

1 adet orta boy soğan,

2 adet sivri biber,

1,5 çorba kaşığı tereyağı,

1 tatlı kaşığı tuz,

1 çay kaşığı karabiber,

Yarım çay kaşığı kimyon,

¼ oranında zencefil ve bir tutam biberiye,

Yarım çay kaşığı kekik,

1,5 bardak su,

1 diş sarımsak.

etli-guvec

Yapılışı:

Soğan ince olmayacak şekilde orta kalınlıkta doğranır. Domateslerin kabukları soyulur ve orta kalınlıkta doğranır. Biberler halka şeklinde ince olacak şekilde doğranır.

Bu üç malzeme bir kap içerisinde üzerine tüm baharatlar ve tuz atılarak karıştırılır. Sonra güvecin en altına bir sıra et koyulur. Sonra üzerine hazırladığınız malzemeler koyulur.

Daha sonra bir sıra daha et ve bir sıra daha malzeme dizilir ve böylece hem et ev hem de diğer malzeme güveç kabına koyulmuş olur.


Sponsorlu BaglantilarDaha sonra bir diş olan sarımsağı ikiye kesip içine bırakın ve üzerine 1,5 bardak suyu ve 1 tatlı kaşığı tereyağını ekleyin. Dilerseniz ¼ oranında zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Hatta bir tane de defne yaprağı eklerseniz güvecinize farklı bir rayiha katacaktır. Son olarak üzerini hiç hava almayacak şekilde alüminyum folyo ile kapatın. Güveciniz pişirilmeye hazırdır.

Pişirilmesi:

Bu aşamadan sonra eğer oturduğunuz yerde odun fırını olan bir pideci ya da ekmek fırını olan bir yer varsa oraya verin. Odun ateşi en güzel sonucu sağlayacaktır. Eğer bu imkânınız yoksa önceden 15 dakika kadar 180 derecede ısıtılmış fırına koyun ve 2,5 saat pişirin. Dilerseniz 1,5 saat sonra folyoyu açıp eğer suyunu yetersiz bulursanız 1 bardak kadar daha su ekleyebilirsiniz. Eğer güveciniz sulu olsun istiyorsanız 1 bardak yerine 2 bardak su ekleyebilirsiniz ama daha fazla değil. Aksi halde güveciniz gereğinden fazla sulu yemek halini alacaktır. Unutmayın ki güvecinizin içine koyduğunuz yağ ve etin yağları eriyecek, etin kendisi suyunu salacak, domates ve soğan eriyip iyice suyunu bırakacak ve bu malzemelerden çıkan su da güvecinizin sulanmasını sağlayacaktır. Ağzını kapadığınız güvecin içinde kalan bu su dışarı kaçamayacağı için güveciniz gereği kadar sulu olacaktır. Sonradan gereğinden fazla su eklemenin anlamı yoktur.

2,5 saat sonra güveciniz hazır demektir. Et iyice yumuşamış ve lokum denilen kıvama gelmiştir. Afiyet olsun.

Dilerseniz daha ağır ısıda pişirmeyi de deneyebilirsiniz ki bu durumda daha lezzetli olacağını söylemek mümkün. 150 derecede pişirirseniz 200 dakika kadar pişirmeniz güvecinizi muhteşem bir tat haline getirecektir.

Güveç dediğimiz yemek ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yapılan bir yemektir. Bazı bölgelerde güvece patates, havuç ve patlıcan da eklenmektedir. Gerçi bu kadar malzeme koyulması güveci türlü dediğimiz yemeğe çevirse de burada asıl olan bu yemeği toprak kap dediğimiz güveç kabında pişirmektir. Zaten yemekte ismini bu kaptan almaktadır. Fakat güveci en lezzetli yapan şey tüm malzemelerin yanı sıra güveç kabında ve odun ateşinde pişirilmesidir.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.