Un Kurabiyesi

15.04.2017
4.189
Un Kurabiyesi

Un Kurabiyesi

Kaç Kişilik: 8-10
Hazırlama: 20dk
Pişirme: 15dk

Un kurabiyeleri yenildiği zaman ağızda dağılan, adeta insanda lezzet patlamaları yaratan bir tariftir, eğer doğru yapılıyor ise. Bu sebeple sizlere en doğru un kurabiyesi tarifini vermek istedim.

Malzemeleri:

1 paket margarin ( yumuşak olmalı, 250 gram),

1 kahve fincanı sıvı yağ,

4 çorba kaşığı buğday nişastası,

1,5 su bardağı pudra şekeri,

5 su bardağı un.

Un Kurabiyesi

Un Kurabiyesi Tarifi Yapılışı

Malzeme listemizde bulunan tüm malzemeleri göreceğimiz şekilde tezgahımıza alalım, bir yoğurma kabı içerisine pudra şekerimizin 1 su bardaklık kısmını, margarini ve sıvı yağımızı alarak yoğuralım 5 ile 6 dakika kadar, sonrasında malzemelerimizden nişasta ve unumuzu ekliyoruz ve bu sefer hamurumuzu elimizde parçalanma durana kadar, artık yoğururken dağılmayacak kadar yoğunlaşıncaya kadar yoğuralım.


Sponsorlu BaglantilarUn kurabiyesi harcımız hazır, artık şekil verme işlemine geldik, bu aşamada sizi hayal gücünüz ile baş başa bırakıyorum ama ben genelde ceviz büyüklüğünde elde ettiğimiz bezeleri yuvarlar ve çatal ile şekillendirin, çok özenmem yine de mükemmel görünüyorlar bence.

Genelde kurabiyeler de tepsiler yağlanmaz fırınlanma öncesinde, hamurlarda ki yağ pişme işlemi sırasında yapışmayı engeller, un kurabiyede de bu durum geçerlidir. Fırınımızı açalım, 160 derecede ve ısındığında 15 dakika kadar yetecektir pişirmeye verelim kurabiyelerimizi. Un kurabiyelerinin pişmesinde sınır nemlenip, yumuşamasının hala üzerinde belli olduğu an hazır demektir.

Tepsiyi yağlamayın hamur zaten yağlı. Kurabiyeleri tepsiye dizin. Siz eğer kıtır kıtır bir kurabiye yapmayı planlıyorsanız ben asla tavsiye etmiyorum, bu verdiğim süre bir un kurabiyesinin her fırında pişmesi için yeterlidir. Pişme işleminin bitmesinden sonra açığa alınan kurabiyelerin ilk harını attığı zaman kalan pudra şekerimiz üzerine serpilir ve servis edilir.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.