Maklube ( Patlıcanlı Etli Pilav )

22.12.2014
7.081
Maklube ( Patlıcanlı Etli Pilav )

Maklube ( Patlıcanlı Etli Pilav )

Malzemeleri:Yarım kilo kemiksiz koyun eti

Yarım kilo patlıcan

3-4 diş sarımsak

1 adet büyük soğan

2 yemek kaşığı sadeyağ

1 ölçü pirinç

1,5 ölçü su

Yeteri kadar zeytinyağı (kızartmak için)

Yeteri kadar et suyu

Yeteri kadar Halep baharı

Yeteri kadar tuz

Süslemek için:
Badem

Çam fıstığı

maklube

Yapılışı:
Tencereye et üzerini örtecek kadar su konarak et pişirilir. Pişerken ufak doğranan soğan ve sarımsaklar eklenir. Bu arada patlıcanlar 2 cm’lik küpler şeklinde doğranarak zeytinyağında kızartılır. Kabukları soyulmuş badem ile çam fıstığı ayrı ayrı kavrulur. Pirinç haşlanır. Pişen etin suyu süzülür. Etler yağlanan tencereye dizilir, tuz ve Halep baharatı serpilir. Üzerine tencerenin kenarlarına doğru olmak üzere kızartılmış patlıcanlar dizilir. Üzerine haşlanmış pirinç konur.


Sponsorlu BaglantilarMalzemelerin karışmaması için ölçülmüş et suyu bir kevgirin üzerinden yavaş yavaş tencereye akıtılır. Tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık 20 dakika pişirilir. Arzuya göre biraz yağ eklenecekse bu aşamada eklenir. Tencerenin kapağı açılmadan pilav en az yarım saat dinlendirilir. Tencerenin üzerine bir tepsi veya büyük bir tabak kapatılarak ters çevrilir. Üzeri kavrulmuş badem ve fıstıklarla süslenerek servis edilir.

Yemeğin kıyma ile hazırlanan, domates konulan tarifleri de vardır. Kıyma ile hazırlandığında yağlanan tencereye önce kavrulmuş badem ve fıstıklar, sonra kıyma, sonra kavrulmuş patlıcanlar dizilmekte, en son ölçülmüş pirinç ve et suyu konularak pişirilmektedir. Ters çevrildikten sonra üzerine sadece Halep bahârı serpilmektedir (Kaynak: Ammar Muhalleleti).

Patlıcanların aralıklı soyulup, uzunlamasına kesildikten sonra kızartılarak kullanıldığı tarifler de vardır. Yemeğin etinin eskiden kasaplarda şeritler halinde özel hazırlandığı, patlıcan gibi kızartılıp yağlanmış tencereye şeritler halinde dizildiği ve üzerine diğer malzemelerin konulduğu da yemekle ilgili toplanan bilgiler arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.