Keşkek Tarifi Yapılışı

Keşkek Tarifi Yapılışı

Keşkek Tarifi Yapılışı

Keşkek Anadolu’da düğün veya kutlama yemeği olarak yapılır. Kuzey Ege’de keşkeğin yanında pilav ve nohut yemeği servis edilir. Kemikli koyun eti kullanılarak etlisi de yapılır. Köylerde koca kazanlarda pişirilir. Buğdayı dövmek kuvvet istediğinden genellikle erkeklerin vazifesidir.

Malzemeleri:

500 gr aşurelik buğday (dövme)

1 adet kemikli tavuk göğsü

1 irice soğan

Su

1 su bardağı zeytinyağı

Tuz

keşkek-yapilisi
Yapılışı:
Öncelikle buğdayın içindeki çöpler ve koyu renkli taneler ayıklanır ki keşkeğin rengini koyulaştırmasın. Arkasından buğday bol suyla, su iyice şeffaflaşana dek birkaç kez yıkanır ve genişçe bir bakır (eğer yoksa çelik) tencereye konur. Kemikli tavuk göğsü güzelce yıkanıp buğdayın üstüne oturtulur. Soğan da 6–7 parçaya gelişigüzel bölünüp tencereye atılır.


Sponsorlu BaglantilarBuğdayların üzerini en az iki kat geçecek kadar soğuk su konulur ve ocağın altı yakılır. Önce yüksek ateşte kaynaması beklenir, kaynayınca hemen ateşin altı kısılır ve sık aralıklarla karıştırılır. Buğdaylar yarı yarıya pişince tuz ve zeytinyağı eklenir, su azaldıysa ara ara kaynar su ilave edilebilir.

Buğdaylar iyice pişince ki bu arada koyu boza kıvamında olmalıdır, ocağın altı kapatılıp tavuk çıkarılır ve kemiklerinden ayrılıp parçalanarak tencereye katılır. Ve tahta bir kaşığın tersiyle tencerenin kenarına vura vura keşkek dövülür, böylece iyice pişen buğdaylar ezilip keşkek daha da kıvamlanmış olur. Servis yaparken üstüne tereyağı yakılıp dökülür

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.