Karnabahar Öğreten

30.03.2014
6.765
Karnabahar Öğreten

Karnabahar Öğreten
Malzemeleri: 
1250 gram (orta boy) bir karnabahar
Bolca başamel sos
40 gram tereyağı
üstü için ayrıca rende gravyer peyniri

Yapılışı: Büyük bir tencereye su doldurup kaynatın. İçine, koçan ve dış yaprakları kesilmiş karnabaharı oturtun. Haşlayın. Çok yumuşamadan sudan çıkarın. Çünkü çok yumuşarsa, sosa bularken dağılır. Ilınınca, çiçeklerini küçük dallarıyla ufak parçalara ayınn. Diğer tarafta, beşamel sosu hazırlayın (Dip ve Soslar). Kavrulmuş una sıcak sütü azar arar yedirerek karıştırın. Düğün çorbası kıvamında, çok koyu olmayan bir sos elde edinceye kadar pişirin.

Koyu olursa sütle sulandırın. Tuz ve biberle tatlandırın. İçine rende peynir konacağı için, tuzu en sona bırakın. Isıya dayanıklı büyük bir tabağın altına biraz sostan yayın. Sonra da, dikkatlice, karnabaharları bu


Sponsorlu Baglantilarkarnabahar öğreten

sosa bulayın ve tabağa yerleştirin. Aralarına tereyağını, küçük toplar halinde, aralıklı olarak serpiştirin. Geriye kalan sosu da tabağın üstünü kapatacak şekilde yayın. Rende peynirleri de serpiştirin. 180°C’de ısıtılmış finnda kenarları fışırdayıp, üstü de pembe-leşince, finndan alıp servis yapın.

Not: Ben bu yemeği, peynir yerine kıyma soğanlamasıyla yapılınca, daha çok seviyorum.

Şöyle: Börek İçleri bahsindeki Kıyma Soğanlaması tarifinde anlattığım gibi hazırlanmış kıymayı, karna-baharlann ortasına yayın. Kalan diğer yarısıyla kıy-malan örtün ve böylece finnda pişirin. Lezzetine bayılacaksınız.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.