Hamsi Tava Yapılışı

29.09.2019
1.207
Hamsi Tava Yapılışı

Hamsi Tava

Balıkçıların gözdesi olan hamsi sofralarımıza gelene kadar olan süreçte meşakkatli bir ustalık istiyor. Sadece hamsi tava yapmak için sadece özenle tutmak yetmiyor tavada özenle pişirmek de gerekiyor. İyi bir hamsi tava yapmak için pişirme sürecide çok önemlidir. Şimdi size hamsi tava tarifi nedir ne malzemeler gerekir onları paylaşacağım.

Hamsi Tava İçin Gerekli Malzemeleri

  • 500 Gram Hamsi
  • 1 Çay Bardağı Mısır Unu
  • 1,5 Çay Kaşığı Un
  • 6 Yemek Kaşığı Zeytin Yağ
  • Yağlı Kâğıt

Hamsi Tava’nın Yapılışı


Sponsorlu BaglantilarHamsileri istediğiniz gibi temizleyin. Un ve tuzu bir kap içinde karıştırın balıkları unlu karışıma bulayın. Yağlı kâğıdı tezgâh üzerine koyun. Hamsileri yuvarlak olacak şekilde yağlı kâğıdın üzerine dizin. Fırça yardımı ile zeytinyağını hamsilerin üzerini yağlayın. Yağladıktan sonra kalan yağlı kâğıdı üzerine kapatın. Kürdan ile balıkları küçük küçük kürdanla delin. Balıkları kızartacağınız tavanın altını yakın ve yağı kızdırın. Hiç bir şey sürmeyin ve yağlı kâğıda koyduğunuz hamsileri tavaya koyun. Hamsiler de kısık ateşte kızartmaya önem gösterin. Tavanızın kapağını kapatın.

 Hamsilere açtığınız delikler buharlar içinden çıkacaktır. Bir tarafı piştikten sonra hamsilerin renk değiştirdiği gördükten sonra üstü alta çevirin alt tarafını kızartmaya bırakın. Tüm hamsilere bu işlemi yapın. Yağlı kâğıdı dikkat ederek pişen hamsilerin dışından yırtarak çıkarın. Evet, hamsi tava hazır durumdadır.

Nasıl servis edeceğinizi düşünüyorsanız yanına yuvarlak şekilde limon dilimleyip roka ile süsleyebilirsiniz. Bu tamamen size bağlıdır şimdiden afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.