Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi

13.04.2022
671
Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi

Fırın Torbasında Ayva Tatlısı, yapılışı oldukça pratik ve çok lezzetli bir tatlı. Ayrıca çok da hafif oluyor. Özellikle ağır yemeklerden sonra yenebilecek bir lezzet.

Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

  • 4 tane ayva
  • 16 yemek kaşığı şeker
  • 4 tane karanfil
  • 2 tane çubuk tarçın
  • Yarım su bardağı su
    Üzeri İçin;
  • Dondurma veya kaymak
firin torbasinda ayva tatlisi

Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Yapılışı:

Öncelikle geniş bir kaseye su koyuyoruz. Ardından içine limon suyu sıkıyoruz. Sonra ayvalarımızı iyice yıkıyoruz. Kabuklarını mümkün olduğunca ince bir şekilde soyuyoruz.


Sponsorlu BaglantilarVakit kaybetmeden çekirdek kısımlarını oyarak alıyoruz. Hemen limonlu suya bırakıyoruz. Bu arada içinden çıkardığımız çekirdekleri ve soyduğumuz kabukları atmıyoruz.

Hepsi tamamlandığında ayvalarımızı fırın torbasına diziyoruz. Her ayvanın çukur kısmına iki yemek kaşığı şeker koyuyoruz.

Sonra kabuklarını boşluklara koyuyoruz. Sonrasında çekirdekleri, karanfilleri ve çubuk tarçınları da torbaya serpiştiriyoruz.

Son olarak yarım su bardağı suyu torbaya ekliyoruz. Ardından ağzını sıkıca bağlıyoruz ve torbanın bir kaç yerine kürdan ile delikler açıyoruz.

Bu sırada fırını 160 derecede ısıtıyoruz. Isındıktan sonra içine atıyoruz. 25 dakika bu sıcaklıkta pişirdikten sonra fırın ısısını 200 dereceye çıkarıyoruz. Bu şekilde de yaklaşık olarak 35 dakika pişiriyoruz.

Sürenin sonunda kontrol ederek alıyoruz. Torbayı açarken dikkat edelim. Çünkü buhar çıkıyoruz. Dikkatlice torbayı açıyoruz. Ayvaları almadan soğuması için bu şekilde bekletiyoruz.

Soğuduktan sonra da servis tabağına alıyoruz. Üzerine ister dondurma, istersek de kaymak koyarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.