Çökelekli Köfte ( Malatya )

30.10.2014
2.777
Çökelekli Köfte ( Malatya )

Çökelekli Köfte ( Malatya )

Bu tarifte özünde çökelek, yani tereyağından artan ayranın kaynatılmasıyla elde edilen peynir demektir. Ancak, büyük şehirlerde kolay kolay bulamayacağımız için ben lor ile yaptım. Bulabilenler çökelek ile de hazırlayabilirler. Her iki halde de dikkat edilmesi gereken husus, tuzlu olmaları. O zaman köfteye tuz atmamak veya ona göre ayarlamak gerekir. Bulgur ile yapılır ve Malatya yöresine aittir.

Malzemeleri:
1 su bardağı ince bulgur
1 büyük soğan
Tuz, karabiber, kırmızıbiber
1/2 demet maydanoz
1/2 demet taze nane
5 sap yeşil soğan
100 gram lor (tercihen çökelek)
1/2 çay bardağı sızma zeytinyağı

çökelekli köfte


Sponsorlu BaglantilarYapılışı:
1. Uygun bir köfte leğeninde veya tepside, bulguru bir tarafa koyup iyice ıslatın, beklesin.

2. Diğer tarafına incecik kıydığınız soğanı, koyuyorsanız tuzu, karabiberi ve kırmızıbiberi koyun. Maydanozu ve naneyi incecik kıyın. Yeşil soğanı da ince doğrayın. Bunları köfteyi sıkacağınız tabağa koyun, siz köfteyi bitirinceye kadar beklesinler.

3. Çökeleği veya loru ve yağı da yanınıza koyun. Önce soğanla baharatları ovun. Sonra, yavaş yavaş ince bulguru katarak yoğurun. Gerekirse hafif sulayarak 10 dakika yoğurun. Şimdi çökeleği/loru katın. 10 dakika daha yoğurun. Gerekirse yanınıza koyduğunuz soğuk sudan azıcık koyarak köftenin ıslak olmasını sağlayın. Taneler kısmen öldüyse, şimdi zeytinyağını ve maydanoz, nane, soğanı katın. İyice karışmaları için yoğurun ve tuzuna bakın, eksikse tamamlayın. Ellerinizi soğuk suya batırarak köftelerin üzerinde parmaklarınızın izi kalacak şekilde sıkın ve düzgün şekilde tabağa dizin. Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.