Kuru Köfte Tarifi

Kuru Köfte Tarifi

Kuru Köfte Tarifi

Evlerimizin vazgeçilmez lezzetlerinden biri de Kuru Köftedir. Özellikle çocuklar asla hayır demezler. Yanında patates kızartması ile çok güzel olur. Anne köftesi de denir 🙂 . Şimdi sizlere lezzetli bir kuru köfte tarifi veriyorum. Güzel kabaran ve de çok güzel pişen bir köfte bu. Umarım beğenirsiniz.

MALZEMELERİ:
Yarım kg. az yağlı köftelik dana kıyma
1 tane yumurta
1 bardak kadar ufalanmış bayat ekmek içi
1 tane soğan
Maydanoz (isteğe bağlı)
Tuz
Karabiber
Kimyon
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ

kuru kofte

YAPILIŞI:
Kıymamızı yoğurma kabına alıyoruz. İçine yumurtamızı kırıyoruz. Soğanımızı soyuyoruz ve rendeliyoruz. Fazla suyunu elimizle sıktıktan sonra kıymanın içine ilave ediyoruz. İyice ufaladığımız bayat ekmek içlerini katıyoruz.

Kullanıyorsak maydanozumuzu yıkıyoruz ve kuruladıktan sonra incecik kıyıp, diğerlerinin yanına ekliyoruz. Tuz, karabiber ve kimyonunu ayarladıktan sonra bir güzel yoğurmaya başlıyoruz. Ne kadar yoğurursak, o kadar lezzetli olacaktır.

Daha sonra harcımızdan parçalar koparıp, ister yuvarlak, istersek de oval şekilli köfteler yapıyoruz. Bu şekilde bir tabağa alıyoruz ve üzerini streç filmle kapatıyoruz. Bu şekilde en az iki saat buzdolabında dinlendiriyoruz.

Daha sonra tavamıza sıvı yağı alıp, kızdırıyoruz ve köftelerimizi arkalı önlü bir güzel kızartıp, patates kızartması ile sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.