Aşure Tarifi

22.11.2012
33.890
Aşure Tarifi

Aşure Tarifi
Malzemeleri:
– 500 gram aşurelik buğday
– 1 Kilogram toz şeker
– 1 su bardağı kuru fasülye
– 1 çay bardağı pirinç
– 1 su bardağı nohut
– 150 gram kuru kayısı
– 75 gram kuş üzümü
– 100 gram çekirdeksiz üzüm
– 50 gram kuru incir ( ufak doğranmış )
– Yarım portakal kabuğu rendesi
– Nar Taneleri
– Parçalanmış ceviz

Aşure Yapılışı: Bir gün önce buğdayı bir tencereye alarak üzerini su geçene kadar doldurun. Bir taşım kaynattıktan sonra bekletmeye alın. Farklı bir tencereye kurufasülye ve nohutu da alın. Bir taşım kaynatın ve Bir gece bekletin. Bu malzemelerin dinlemesi gerekli.


Sponsorlu Baglantilaraşure

Bir gün sonra aşuremizi yapmaya başlayalım. Kısık ateşte ara ara karıştırarak buğday, nohut ve kurufasülyeyi yumuşayana kadar pişiriyoruz. Yaklaşık süre 2-2,5 saat olması gerekiyor.
Tenceremizdeki su azaldıkça kaynar su ilavesi yapabilirsiniz.

Buğdaylarımız pişmesine yakın pirinçleri içerisine ekleyin. Bir süre beraber kaynasınlar. Daha sonra ise nohut ve kurufasülyeyi içerisine atın. 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Sırası ile çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü, kayısıları, ufak doğranmış incirleri tencereye atın. 15 dakika daha kaynatın. İçerisine 1 kilogram toz şeker ekleyerek bir taşım daha kaynatın.

Daha sonra ocağımızın altını kapatalım ve kıvamını su ekleyerek belirleyebilirsiniz. Gerek duymazsanız su eklemezseniz. Servis tabaklarına aldıktan sonra üzerine nar taneleri ve parça ceviz atın. Tarçın, hindistancevizi, fıstık veya fındık ile süsleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.