Torik Lakerda Tarifi

30.09.2014
9.298
Torik Lakerda Tarifi

Lakerda Tarifi

Malzemeleri:
1 adet torik (yaklaşık 2-4 kg)

2 kg iyotsuz kaya tuzu

5-8 adet defne yaprağı

1 adet cam kavanoz (yaklaşık çap 15-18 cm; boy 23-26 cm)

Yapılışı:

Balığı kesme ve ayıklama:

1. Torik balığının yan yüzgeçlerini keskin bir bıçak ya da falçata ile yaklaşık 2-3 santim geriden kesin. Sonra balığın kafasını, sonra da kuyruğunu dipten 7 santim uzaklıktan kesin. Torik gövdesini enlemesine 5 santim kalınlığında takozlar halinde parçalara ayırın.
2. Takozlara bulaşmış iç organları temizleyin. Omurların içindeki omuriliklerini tığ veya çuvaldız yardımıyla iterek veya çekerek çıkartın. Hiç ilik kalmasın.

Balığın Yıkanması:

1. Yıkama işlemi temiz deniz suyu ile yapılmalıdır. Musluk suyu lakerdanın tadını bozar. Bunun için leğene deniz suyu doldurun ve torik takozlarını tuzlu suya atın. Leğeni buzdolabının alt gözüne koyun. Yaklaşık 2 saat bekletin.

torik lakerda


Sponsorlu Baglantilar2. Leğeni alın. Kanlı deniz suyunu dökün. Leğene gene deniz suyu doldurun. Torik takozlarını koyun. Tekrar buzdolabına atıp 2 saat bekletin.

3. Takozları deniz suyuna atıp buzdolabında 2 saat bekletme işlemine en az 4 kez, kanlar iyice temizleninceye kadar devam edin.

Balığı Kurulama ve lakerda yapma:

1. Kanları giderilmiş torik takozlarını iyice kurulayın. Buzdolabında 3 saat bekletin. Sonra tekrar iyice kurulayın.

2. Kavanozun dibine 2 santim kalınlığında kaya tuzu döşeyin. 2-3 defne yaprağı koyun. Üzerine kurulanmış torik takozlarını yerleştirin. Üzerine tekrar 2 santim kaya tuzu ve 2-3 defne yaprağı döşeyin. Böylece kavanozda katlar oluşturun. Kavanozun kapağına kadar da tuz doldurun. Kapağını kapatarak serin bir yerde bekletin. Hatta buzdolabının sebze bölümüne de koyabilirsiniz.

3. Bekleme esnasında kavanozda sulanma olacaktır. Su seviyesi yarıya kadar olunca lakerda olmuş demektir.

Servis Edilmesi :

1. Torik takozlarını kavanozdan alın. İyice yıkayın. Su dolu kap içine koyup buzdolabında 2 saat bekletin.
2. Suda beklemiş takozları sirkeli suda da yarım saat bekletin ve servise hazır hale getirin.
3. Takozları servis tabağına yerleştirin. Keskin bir bıçakla istediğiniz şekilde dilimleyin. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Yanında limon dilimi ve piyaz doğranmış maydanozlu kırmızı soğan ile servise verin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.