Köfteli Orman Kebabı

18.09.2014
3.952
Köfteli Orman Kebabı

Köfteli Orman Kebabı

Malzemeleri: Köfte hamuru için:
½ kilogram yağsız kıyma
250 gram bulgur
1 adet soğan
1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
Harcı için:
250 gram az yağlı kıyma
50 gram çam fıstığı
50 gram ceviz içi
2 yemek kaşığı sadeyağ
1 tatlı kaşığı Halep bahârı
Yeteri kadar tuz
Yemek için:
1 kilogram kemikli et
4 kilogram yoğurt veya 1 kg süzme yoğurt
1 adet soğan
Yeteri kadar defneyaprağı
4-5 adet kabuk tarçın
1 türk kahvesi fincanı nişasta
Yeteri kadar tuz

köfteli orman kebabı


Sponsorlu BaglantilarYapılışı: Harcın hazırlanması için kıyma yağ ile kavrulur, tuz ve baharatı eklendikten sonra soğumaya bırakılır. Fıstık ve ceviz içi yağsız olarak ya da isteğe göre çok az yağ konularak kavrulur, soğuyan kıymaya eklenir. Köfte hamuru hazırlanır. Cevizden biraz daha küçük parçalar halinde koparılan köfte hamuru, işaret parmağı yardımıyla, içli köfte gibi ancak içli köfteden daha kalın oyulur. İçine hazırlanan harç konularak ağzı kapatılır ve içli köfte formunda küçük köfteler meydana getirilir. Daha sonra hazırlanan köfteler haşlanır.

Et üzerini basacak kadar su ile ocağa konur. Yemeklik doğranan soğan, defneyaprağı ve kabuk tarçın eklenerek pişirilir. Nişasta 1 bardak suda eritilir. Yoğurt, üzerine 4 bardak su eklenerek kaynatılır ve içine eritilmiş nişasta eklenir. Altı kısılarak kaynatılmaya devam edilir. Bu arada pişen etin kemikleri ayıklanır, tenceredeki et suyu ocağa oturtulur.

Kaynayınca pişmekte olan yoğurt ocaktan alınarak yemeğe yavaşça karıştırılır. Özleşinceye kadar pişirilir. Tabağa önce kızartılan köfteler, sonra yemek alınarak servis edilir. Yemek köftesiz olarak hazırlandığında sadece arman (orman) olarak adlandırılır. Her ikisi de Ramazan ayında ilk gün pişirilen yemeklerdendir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.