Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Genelde maalesef sıklıkla tüketiriz reçel veya marmelat isimleri ile hangisi nedir bilmeden. Efendim, daha çok reçelin avrupayi ismi olarak sanılan marmelat aslında daha reçelden farklıdır, daha karamelize ve daha homojendir. Bu bilgi ile giriş yaptıktan sonra söyleyebiliriz ki reçeller içerisinde de içerisindeki tadın kendisine özgü olan kayısı reçeli en sevilenidir.

Malzemeleri:

2 kg kayısı,

2 kg şeker,

1 tatlı kaşığı limon tuzu.

kayisi-receli-tarifi

Kayısı Reçeli Yapılışı

Kayısılarımızı özenle seçelim, ne çok yeşilden kalma olmalıdır ne de çok artık olgunlaşmış, tatlanmış. İkisinin ortasında olan kayısıların seçilmesi ve ikiye ayrılıp tencere alındıktan sonra üzerine şekerimizi serperek kapatılması gerekmekte. Çekirdeklerini de kırıp, temizledikten sonra kayısımızın tenceresinin kapağını kapatalım. Eğer zamanımız varsa tam bir gün, yoksa en az 6 saat tenceremizi dinlenmeye alalım.

Ocağa aldığımız ve limon tuzu eklemesini yaptığımız reçelin kısık ateşte ne zaman ocaktan alınacağını anlamak için genelde tırnak tersi yaparız. Bu işlem de reçelden alınan ufak bir damla sıvının eğer tırnak üzerinde bozulmadan, duruyor ve elinizi oynattığınızda kıvamında kayma olmuyor ise tamam demektir. Ama elini yakmaktan korkan bayanlar bu işlem için de bir porselen tabak kullanabilirler.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra kavanozun içine alan reçeller ağzı açık şekilde kavanozlar iyice soğuduktan sonra kapakları kapatılır ve artık dolaba alınabilir. Sıcakken bu işlemi yaparsanız büyük ihtimalle şeker kesmesi denilen olay başınıza gelecektir ve reçelleriniz heba olacaktır, bu ayrıntıya lütfen dikkat ediniz.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.