Bol Köpüklü Susurluk Ayranı

04.08.2016
6.023
Bol Köpüklü Susurluk Ayranı

Bol Köpüklü Susurluk Ayranı

Evet milli içeceğimiz Ayran. Susurluk Ayranı, Yandım Çavuş Ayranı, Yayık Ayranı sunacağım sizelere. Demeyin ayranın tarifi mi olur diye. Bal gibi de olur. Sizde 3 çeşit ayran tarifi sunacağım. Ülkemizin en meşhur ayranı bol köpüklü susurluk ayranı. istenildiği takdirde süt yerine krema kullanılabilecek bir ayrandır. Bol köpükleri bardaktan taşar. Meşhurdur ve çok sevilir.

Diğer ayranımız Yayık Ayranı. Eski adı ise katık olarak bilinir. Buda susurlukta yapılmaktadır. Fakat çoğu yörede yapılır. Hani bol köpüklü ve ekşimsi bir ayran içeriz ya işte bu ayran odur. 

Son ayran tarifimiz. Ünlü Yandım Çavuş Ayranı. Bu ayran Malatya yöresinden girmiştir kültürümüze. Bir kaç yöre de yapılır. Acı biberin suda iki gün bekleterek suya acısını vermesi ve bu su ile ayran yapılmasıdır. Bol köpüklü ve acı bir ayran olur. Çok nefistir.

Malzemeleri:

10 yemek kaşığı yoğurt,

4 su bardağı su,

Yarım su bardağı süt,

İstenildiği kadar tuz.  ( Takribi 1 tatlı kaşığı yeterli oluyor )

susurluk-ayrani

Yapılışı:


Sponsorlu BaglantilarYoğurdu bir kap içerisinde mikser ile çırpın. Yoğurdun üzerine suyu ekleyerek tekrar mikser ile çırpın. Daha sonra sütü ilave ederek tekrar mikser ile çırpın. Tuzu ekleyerek tekrar mikser ile çırpın. Köpürünce ayranımız hazır.

Eğer Susurluğun bol köpüklü ekşimsi yayık ayranını yapmak istiyorsanız o zaman da şöyle yapalım.

Yayık Ayranı Tarifi 

1 kilogram yoğurt,

1 su bardağı süt,

1 litre su,

Yapılışı:

5 dakika boyunca yoğurdu çırpın. Daha sonra ocağa kısık ateşe alın. 1-2 dakika ısıtın. Sütü ve suyu birlikte ekleyin. 5 dakika daha çırpın. Köpürünce buzdolabına koyarak 2 saat dinlendirin. Buzdolabından çıkarıp 10 dakika boyunca mikser ile çırpın. İşte size hafif ekşimsi bol köpüklü Susurluk ayranı. Mis gibi çok tavsiye ederim. Bu ayrana tuz konmaz.

yayik-ayrani

Yandım Çavuş Ayranı

Malzemeleri:

1 kilogram yoğurt,

1 litre su,

15 adet acı sivri biber,

İstenildiği kadar tuz. ( Tercihen 1 yemek kaşığı )

Yapılışı:

Eğer ayranı yandım çavuş ayranı olarak yapmak istiyorsanız içerisine su koyduğunuz bir kap içerisine 15 adet ince doğradığınız acı sivri biberi atın. Bu suyu buzdolabında 2 gün bekletin. Daha sonra suyun içerisindeki biberleri alarak atın ve ayranı bu acı su ile yaparsanız yandım çavuş ayranı olur.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.