Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi

Sizlere çok lezzetli ve çok da hafif bir yemeğin tarifini veriyorum. Patlıcanı genellikle etli, kıymalı veya tavuk etli olarak yaparız. Oysaki zeytinyağlısı da çok güzel oluyor. Özellikle sıcak günler için çok uygun bir yemek. Misafir için de masamızda bulundurabileceğimiz bir zeytinyağlı olabilir.

MALZEMELERİ:
5 tane patlıcan
1 tane soğan
2-3 tane yeşil biber
2 tane domates
Yarım yemek kaşığı salça
Zeytinyağı
Tuz
zeytinyagli patlican
YAPILIŞI:
Patlıcanlarımızı alaca soyuyoruz ve uzunlamasına dörde bölüyoruz. Ardından küp küp doğruyoruz. Acısının çıkması için tuzlu suya koyup, yarım saat kadar bekletiyoruz.

Bu arada soğanımızı soyuyoruz ve yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizin kabuklarını soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Dilerseniz rende de yapabilirsiniz.

Biberlerimizin tohumlarını alıyoruz ve doğruyoruz.

Tenceremize zeytinyağı koyuyoruz. Ardından soğanlarımızı atıyoruz. Kavurmaya başlıyoruz. Hemen onun ardından biberleri de ekliyoruz ve kavurma işlemine devam ediyoruz.

Salçamızı katıyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Daha sonra patlıcanlarımızı süzüp, yıkıyoruz ve tenceremize ekliyoruz.

En son domateslerimizi katıyoruz ve domatesin kendi suyu ile kapağı kapalı olarak bir süre pişiriyoruz. Ardından biraz sıcak su ilave ediyoruz. Tuzunu katıyoruz ve patlıcanlarımız güzelce yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Pişirdikten sonra hafif dinlendiriyoruz. İster soğuk istersek de sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.