Tavuklu Şehriye Çorbası Tarifi

Tavuklu Şehriye Çorbası Tarifi

Tavuklu Şehriye Çorbası Tarifi

Sizlere çok lezzetli bir çorba tarifi veriyorum. Üstelik yapılışı da çok pratik. Bizim evde hasta olduğunda mutlaka yapılan bir çorba ve çok iyi geliyor. Sizler de mutlaka denemelisiniz. Serviste karabiber ve limon suyu da kattığınızda çok daha faydalı oluyor.

MALZEMELERİ:
2 tane tavuk but
1 bardaktan iki parmak eksik tel şehriye
1 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı margarin veya tereyağı
Tuz
TERBİYESİ:
1 yumurta sarısı
Yarım limon suyu
tavuklu sehriye corbasi
YAPILIŞI:
Butlarımızı yaklaşık iki litre suyle beraber tencereye alıyoruz ve ocağımızı açıp, haşlanmalarını sağlıyoruz. Haşlandıktan sonra didikliyoruz ve etlerimizi bir tabağa alıyoruz. Suyunu atmıyoruz.

Çorbayı yapacağımız tencereye margarin veya tereyağını koyup, eritiyoruz. Unumuzu ekliyoruz ve sürekli karıştırarak, kavuruyoruz.

Bu arada bir bardak soğuk suyu yavaş yavaş eklerken aynı zamanda hızlı hızlı karıştırıyoruz. Bu şekilde un topaklanma olmuyor.

Ardından tavuğu haşladığımız suyumuzu da ilave ediyoruz.

Kaynamaya başladıktan sonra şehriyelerimizi içine atıyoruz. Bu arada terbiye için yumurta sarısı ve limon suyunu bir kasede çırpıyoruz.

Şehriyelerimiz yumuşadıktan sonra çorbamızın suyundan bir kepçe alıyoruz ve terbiyeye katıp, çırpıyoruz. Ardından bu terbiyeyi tekrardan tencereye yavaş yavaş dökerken aynı zamanda hızlı hızlı karıştırıyoruz.

Didiklediğimiz tavuk etlerini de katıyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz ve bir taşım daha kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Biraz dinlendirdikten sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.