Semizotu Yemeği Tarifi

Semizotu Yemeği Tarifi

Semizotu Yemeği Tarifi

Mevsimi geldi. Pazarda semizotlarını taze taze görünce çok mutlu oldum. Bizim evde çok sevilir ve haftada bir gün mutlaka yapılır. Yapılışı da çok kolaydır. Sarımsaklı yoğurt ile çok güzel gider… Tarifi mutlaka denemenizi öneriyorum. Gerçekten çok lezzetli oluyor.

MALZEMELERİ:
1 bağ semizotu
1 soğan
Yarım çay bardağı bulgur (pilavlık)
1 çorba kaşığı salça
Tuz
Sıvı yağ
Su
ÜZERİNE:
Sarımsaklı yoğurt
semizotu yemegi
YAPILIŞI:
Öncelikle semizotlarımızın köklerini alıyoruz. Ardından ıspanak doğrar gibi doğruyoruz. Saplarından da koyun ki kendine has ekşiliği olsun. Daha sonra birkaç su akan suyun altında yıkıyoruz. Büyük bir kaba alıyoruz ve yarım saat kadar sirkeli suda yıkıyoruz. Bu şekilde çok daha iyi temizlenecektir.

Soğanımızı soyup, yemeklik doğruyoruz. Semizotlarımızı tekrardan süzüp, yıkıyoruz ve süzülmelerini bekliyoruz.

Tencereye sıvı yağı alıyoruz. Ocağımızı yakıyoruz ve soğanlarımızı atıp, kavuruyoruz. Ardından salçamızı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Daha sonra semiz otlarımızı da katıyoruz ve birkaç dakika karıştırarak, kavuruyoruz. En son bulgurumuzu da katıyoruz ve Üzerini geçmeyecek kadar sıcak su ekliyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Önce harlı ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte bulgur ve otlarımız yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Gerekirse sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Yalnız bu yemek çok sulu olmamalıdır.

Piştikten sonra servis tabağına alıyoruz ve üzerine sarımsaklı yoğurt döküp, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.