Sade Pilav Tarifi

Sade Pilav Tarifi

Sade Pilav Tarifi

Pilav yapmak ne kadar kolay dense de aslında suyunu ayarlamak, tane tane yapmak oldukça zordur aslında… Bu yüzden herkes yaptıktan sonra bir hayal kırıklığına uğrar. Şimdi sizlere bu telaşınızı ortadan kaldıracak çok lezzetli ve tane tane bir pilav tarifim var. Lafı fazla uzatmadan tarifine geçmek istiyorum.

MALZEMELERİ:
2 bardak pilavlık pirinç
3 bardak sıcak su
Tuz
3-4 damla limon suyu
1 çorba kaşığı margarin
2 çorba kaşığı sıvı yağ
sade pilav
YAPILIŞI:
Öncelikle pirinçlerimizi süzgece alıyoruz ve akan suyun altında yıkıyoruz. Altından temiz su akana kadar yıkamaya devam ediyoruz. Süzülmesini bekliyoruz.

Tencereye margarin ve sıvı yağı koyuyoruz. Bu arada üç bardak suyu kaynatıyoruz.

Pirinçlerimizi yağın içine atıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Pirinçler, kavrulduklarını renkleri ile belli edeceklerdir. Önce kavururken yapışır gibi gelse de zamanla ayrılacak ve beyazlayacaklar.

Kavurduktan sonra kaynamış olan suyu üzerine döküyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz ve limon suyunu sıkıyoruz. Bu pilavımızın beyaz kalmasını sağlıyoruz.

İsterseniz bu aşamada bulyon da ekleyebilirsiniz.

Ocağımızı en kısık derecesine alıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Suyunu iyice çekene kadar bu şekilde pişiriyoruz.

Suyunu çektikten sonra bir kere alttan üste doğru karıştırıyoruz. Tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt koyduktan sonra demlenmeye bırakıyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.