Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi

Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi

Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi

Özellikle sıcak yaz günlerinde en sık yaptığım çok lezzetli ve çok hafif bir sebze yemeği tarifi veriyorum sizlere… Kabaklar şimdi çok taze. Tam bu yemeğe göre… Kesinlikle insanı şişirmeyen çok lezzetli bir yemek. Ayrıca misafir için de masada bulundurulabilecek zeytinyağlılar arasında olabilir.

MALZEMELERİ:
4-5 tane kabak
1 tane kuru soğan
2 tane domates
2-3 çorba kaşığı pirinç
2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı salça
Tuz
3 çorba kaşığı zeytinyağı veya sıvı yağ
Dereotu
pirincli kabak yemegi
YAPILIŞI:
Öncelikle kabaklarımızı soyacağımız varsa tırtıklı olarak, yoksa da çizgili olarak bir bıçakla soyuyoruz. Ardından küp küp veya yarım daire olarak doğruyoruz.

Soğanımızı soyup, yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizi soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz.

Sarımsaklarımızı da soyduktan sonra doğruyoruz. Pirinçlerimizi akan suyun altında yıkıyoruz.

Dereotumuzu yıkadıktan sonra ince ince kıyıyoruz.

Tencereye zeytinyağı veya sıvı yağımızı alıyoruz. İçine soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Ardından salçamızı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Daha sonra kabaklarımızı ilave ediyoruz. Birkaç kez karıştırdıktan sonra domateslerimizi de ekliyoruz. Doğradığımız sarımsakları katıyoruz ve bu şekilde biraz pişiriyoruz.

Üzerini geçmeyecek kadar suyunu ekledikten sonra suyun kaynamasını bekliyoruz. Suyumuz kaynayınca pirinçlerimizi ilave ediyoruz.

Tuzunu ayarlıyoruz. Kabak ve pirinçlerimiz yumuşayana kadar pişiriyoruz. Altını kapattıktan sonra dereotunu katıyoruz ki dereotlarımız pişerken sönmesin.

Ardından servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.