Patates Tostu Tarifi

Patates Tostu Tarifi

Patates Tostu Tarifi

Sizlere, yeni öğrendiğim ve çok lezzetli olan bir tostun tarifini veriyorum. Bu bildiğiniz tostlar gibi ekmekle yapılmıyor. Adı üstünde patates ile yapılan ve çok lezzetli olan bir tost. Hafta sonu kahvaltıları için veya gün içinde atıştırmalık olarak çayın yanına çok yakışıyor. Çocuklar da çok severek tüketiyorlar.

MALZEMELERİ:
3-4 tane patates
Yarım bardak kaşar peyniri rendesi
1 yumurta
Tuz
Karabiber
İsteğe bağlı pul biber
3-4 çorba kaşığı sıvı yağ
patates tostu
YAPILIŞI:
Öncelikle patateslerimizi yıkıyoruz. Ardından soyuyoruz ve rendeliyoruz. Sulandıktan sonra ellerimizle sularını sıkıyoruz.

Bir tabağa alıyoruz. Üzerine tuz ekliyoruz. Biraz bekletin ki kalan suyunu da salsın. Biriken suları tekrardan ellerimizle sıkıyoruz.

Daha sonra karıştırma kabına alıyoruz. İçine kaşar peyniri rendesi, karabiber, kullanıyorsak, pul biber, yumurta ve sıvı yağı katıp, bir güzel harmanlıyoruz.

Tost makinemizin üzerine yağlı kağıt seriyoruz. Hazırladığımız harcı üzerine koyuyoruz. Yağlı kağıdın bir tarafını üzerine kapatıyoruz. Yaklaşık yarım parmak kalınlığında olacak şekilde yaydırıyoruz.

Tost makinemizi en yüksek ayara getiriyoruz. Diğer kapağını üzerine kapatıyoruz ve on beş dakika boyunca hiç açmıyoruz. On beş dakika sonunda ara sıra açarak, kontrol ediyoruz. istediğimiz rengene gelene kadar kızartıp, patates tostumuzu alıyoruz.

İlk sıcaklığı çıkınca dilimleyerek servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.