Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi

Sütlaç evlerimizde çok sık yaptığımız tatlıların başında geliyor. Özellikle de sıcak güler için iç serinletici oluyor. Sütlacı fırında yaptığımızda da oluşan o görüntü ve hafif yanık tadı damakta çok güzel bir tat veriyor. Bu gün sizlere çok lezzetli bir fırın sütlaç tarifi veriyorum. Adı üstünde aynı pastanelerden aldığınız gibi… Bir kere yaptığınızda artık hep bu şekilde yapacaksınız diye düşünüyorum. Üzerine bir top dondurma da koyarsanız, çok daha içinizi ferahlatacaktır.

MALZEMELERİ:
1 lt. süt
2 bardak su
Yarım bardak pirinç
1 bardak şeker
2 çorba kaşığı nişasta (buğday)
1,5 paket vanilya
pastane usulu firin sutlac
YAPILIŞI:
Pirinçlerimizi altından temiz su akana kadar yıkıyoruz ve ardından tencereye alıyoruz. Üzerine suyu ekliyoruz. Haşlanmaları için ocağı açıyoruz.

Pirinçler iyice yumuşayıp, şişene kadar haşladıktan sonra içine yavaş yavaş 4 bardak sütü ilave ediyoruz ve aynı zamanda hızlı hızlı karıştırıyoruz.

Şekerini de ekliyoruz ve sürekli karıştırarak, pişiriyoruz.

Kalan 1 bardak sütte nişastamızı karıştırarak açıyoruz ve bu karışımı da sütlacımıza yavaş yavaş ilave ederken, aynı zamanda hızlı hızlı karıştırıyoruz.

Kıvamını alana kadar yaklaşık on dakika daha karıştırarak pişiriyoruz. Kapatmaya bir-iki dakika kala vanilyasını ekliyoruz. Bir-iki kere karıştırıp, alını kapatıyoruz.

Sütlacımızı güveç kaplarımıza paylaştırıyoruz. Kaplarımızı fırın tepsisine diziyoruz ve tepsiye yarılarına gelecek kadar su dolduruyoruz.

Fırını 180 derecede ısıtıyoruz. Sütlaçlarımızı atıyoruz ve üzerleri iyice kızarana kadar pişirip, fırından alıyoruz.

İlk önce oda sıcaklığında ılıtıyoruz ardından buzdolabında iyice soğutup, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.