Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu Pilav Tarifi

Sizlere çok doyurucu ve çok lezzetli bir pilav tarifi veriyorum. Nohutlu pilav artık çok moda… İnsanlar sırf bu tat için arabaların önünde kuyruğa giriyorlar. Hatta dükkan açıyorlar. Bizim kültürümüzde yeri çok önemli… Şimdi sizlere aynı o arabalarda yediğiniz tatta bir nohutlu pilav tarifi veriyorum. Yanına bol köpüklü bir ayran yaptığınızda çok güzel gidiyor ve çok da güzel doyuruyor.

MALZEMELERİ:
2 bardak pilavlık pirinç
Yarım bardaktan biraz fazla haşlanmış nohut
3 bardak sıcak su (varsa bir bardağını tavuk suyu kullanabilirsiniz)
3 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çorba kaşığı margarin
Tuz
2-3 damla limon suyu
nohutlu pilav
YAPILIŞI:
Önelikle nohutlarımızı bir gece önceden ıslatıyoruz. Ertesi gün küçük bir tencereye alıyoruz ve su ilave ederek, ocağa alıp, haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra süzüyoruz.

Pirincimizi süzgece alıyoruz ve akan suyun altında yıkıyoruz. Altından temiz su kana kadar yıkamaya devam ediyoruz.

Tencereye yağlarımızı koyuyoruz. Margarin eridikten sonra pirincimizi ilave ediyoruz ve karıştırarak, kavuruyoruz. Pirincin rengi sizlere kavrulduğunu söyleyecektir.

Pirinçler kavrulduktan sonra üzerine üç bardak sıcak suyu döküyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Nohutları katıyoruz ve limon suyunu sıkıyoruz. Limon suyu pilavınızın beyaz kalmasını sağlayacaktır. Bir kez karıştırıp, tencerenin kapağını kapatıyoruz ve ocağı en kısık konumuna getiriyoruz.

Suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çekince altını kapatıyoruz. Tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt koyup, demlenmesini sağlıyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Nohutlu Pilavımız hazır. Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.