Meyhane Pilavı Yapılışı

Meyhane Pilavı Yapılışı

Meyhane Pilavı Yapılışı

Bu pilav, özelikle et yemeklerinin yanına çok yakışıyor. Kendi başına da insanı çok güzel doyuruyor diyebilirim. Akşamdan kaldıysa ertesi gün öğlen tek başına sizleri doyurmaya yetiyor. Yanına bol köpüklü bir ayran ile çok güzel gidiyor. Bence en yakın zamanda denemelisiniz.

MALZEMELERİ:
2 bardak pilavlık bulgur
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım yemek kaşığı margarin
1 tane kuru soğan
1-2 tane yeşil biber
2 tane domates
1 çorba kaşığı salça
Tuz
Karabiber
Kuru nane
3,5 bardak su
meyhane pilavi
YAPILIŞI:
Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Soğanımızı soyup, küçük küçük doğruyoruz. Biberlerimizin sap kısımlarını alıyoruz ve tohumlarını çıkarıyoruz. Daha sonra onları da küçük küçük doğruyoruz.

Domateslerimizin kabularını soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz.

Tenceremize sıvı yağ ve margarini koyuyoruz. Ardından soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Soğanlardan sonra biberleri de atıp, kavurmaya devam ediyoruz.

Daha sonra salçamızı da ilave edip, kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Ardından domateslerimizi ilave ediyoruz. Birkaç kez karıştırdıktan sonra suyunu ekliyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.

Su kaynadığı gibi bulgurumuzu ilave ediyoruz. Tuz, karabiber ve kuru naneyi katıp, ocağımızı en kısık konuma getiriyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıp, bulgur, suyu çekene kadar pişiriyoruz.

Suyunu iyice çektikten sonra ocağımızı kapatıyoruz. Kapak ve tencere arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt koyup, dinlendirdikten sonra servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.